Skarb boga Wisznu?

Pod podłogą świątyni Sri Padmanabhaswamy w mieście Thiruvananthapuram w Indiach znajdują się skarby, których wartość szacuje się na 21 miliardów dolarów – donosi serwis Religia.onet.pl.

Gromadzone przez wieki kosztowności pochodzą z datków wiernych, opłat za użytkowanie należących do świątyni gruntów oraz darów składanych przez członków rządzącej stanem Kerala dynastii Travancore.

W Indiach bogactwo świątyni „postrzegane jest często jako akt umacniający chwałę jej patrona” – pisze Mark Magnier z „Los Angeles Times”, którego artykuł „Spór o skarby bogów” serwis Religia.onet.pl zamieścił.

Wierni uważają, że skarb należy do boga Wisznu. Członkowie dynastii Travancore oddali wszak swe państwo pod opiekę Wisznu i tylko rządzili w jego imieniu. Ale Marthanda Varma – zarządzający świątynią brat ostatniego władcy Kerali – miał się ponoć dopuścić nadużyć i sprzeniewierzeń boskiego majątku. O to oskarżył go Sunda Rarajan – jeden z doradców ostatniego władcy.

Czy tak było naprawdę? I kto teraz będzie zarządzał świątynnym majątkiem? Rząd centralny? Władze Kerali? Członkowie rodziny Travancore? Nowi zarządcy? O tym rozstrzygnie sąd, a warto zauważyć, że w Indiach zdarzały się już orzeczenia, w których świątynne majątki przyznawano hinduskim bogom.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.