Pierwszy raz chrześcijanie będą mogli świętować, nie obawiając się o własne życie
Niewielka społeczność katolicka w Katmandu spokojnie szykuje się do obchodów Świąt Wielkanocnych. Pierwszy raz od lat nie muszą się obawiać ataków ze strony hinduskich ekstremistów. Nepalski rząd podjął bowiem specjalne środki bezpieczeństwa, które mają chrześcijanom w tym kraju zapewnić spokój na święta.
Od upadku hinduskiej monarchii w 2006 roku i ustanowienia państwa świeckiego w Nepalu, sytuacja chrześcijan systematycznie się poprawia. Wyznawcy Chrystusa cieszą się większą swobodą kultu i ekspresji.
Wraz z poprawieniem się sytuacji mniejszości religijnych w Nepalu, rośnie liczba chrześcijan. Obecnie jest ich już około dwóch milionów. Nawet niewielka wspólnota katolicka powiększyła się o 9 tysięcy osób.
Także w tym roku podczas świąt Wielkiej Nocy osiem kolejnych przyjmie chrzest. Jak mówi agencji Asia News katecheta z Katmandu Bhim Rai, w ciągu ostatnich dwudziestu lat żaden ochrzczony nie odstąpił od wiary. Katolicy w Katmandu, mówi Rai, są wierni nauce Kościoła i starają się w miarę możliwości głosić Ewangelię każdego dnia.
W tym roku wspólnota z Katmandu w czasie świąt planuje sprzedawać własne wyroby i rękodzieło, by wspomóc najbardziej potrzebujących.
W Nepalu silnie rozwinięta jest społeczność protestancka, która zapowiada huczne obchody świąt. W stolicy kraju ma się odbyć także wielka manifestacja w obronie wolności religijnej. Przedstawiciele mniejszości wyznaniowych domagają się zmian w konstytucji. Ostateczny jej projekt ma być zatwierdzony 25 maja.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…