7 lat więzienia za karykatury Mahometa

Dwaj młodzi mężczyźni z miasta Mahdija (200 km na południe od Tunisu) zostali skazani na siedem lat więzienia za opublikowanie na Facebooku karykatur proroka Mahometa - poinformowały tunezyjskie źródła.

"Skazano ich, przy czym jednego zaocznie, na siedem lat więzienia za obrazę moralności, zniewagę i naruszenie porządku publicznego" - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Tunezji Chokri Nefti, wyjaśniając, że dwaj mężczyźni zamieścili "rysunki przedstawiające proroka nago".

Wyrok został wydany 28 marca i obrońcy złożyli apelację. Jeden z młodych ludzi został osadzony w więzieniu, drugiego, którego było na procesie, skazano zaocznie.

"To o wiele za surowa kara" - powiedziała agencji AFP obrończyni praw człowieka Bochra Bel Hadż Hmida, która powiadomiła o sprawie kancelarię prezydenta.

"To dwaj absolwenci, którzy wierzyli, że mogą swobodnie przyznać się do ateizmu i czuć się bezpiecznie na Facebooku" - dodała aktywistka.

Wniosek do prokuratury złożyli na początku marca dwaj mieszkańcy Mahdii, w tym jeden prawnik, którzy zobaczyli rysunki.

Wg Bochry Bel Hadż Hmidy to pierwszy tego rodzaju wyrok. "Wcześniej nikt się nie interesował tym, co się dzieje na Facebooku" - powiedziała działaczka praw człowieka.

Ściganie na drodze sądowej przypadków "obrazy moralności" czy naruszania "uświęconych wartości" stało się częstsze w Tunezji od czasu rewolucji, lecz po raz pierwszy orzeczono tak surowy wyrok.

Tunezja była pierwszym krajem tzw. arabskiej wiosny. Fala antyreżimowych demonstracji w całym kraju doprowadziła do obalenia w styczniu 2011 r. rządzącego od 23 lat prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama