XIX-wieczna synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej we wtorek, po trwającej od 2007 roku odbudowie, zostanie uroczyście otwarta. Remont całkowicie zdewastowanego zabytku był możliwy dzięki unijnej dotacji.
Jak poinformował PAP dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski, wyremontowany budynek byłej synagogi chasydzkiej, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, będzie funkcjonować jako siedziba Ośrodka Spotkania Kultur.
"We wtorek nastąpi uroczyste otwarcie synagogi z udziałem władz samorządowych, mieszkańców miasta, potomków rodzin żydowskich z Dąbrowy Tarnowskiej oraz polskiej społeczności żydowskiej" - powiedział Chojnowski. Od środy obiekt będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających.
W sali modłów urządzono część ekspozycyjną. Ażurowy podest widokowy umożliwi zwiedzającym oglądanie z góry sali modlitw, fresków, a także konstrukcji architektonicznej synagogi. Zabytek wyposażono w system elektroniczny umożliwiający grupowe i samodzielne zwiedzanie ekspozycji przez turystów porozumiewających się w różnych językach oraz elektroniczne panele ekspozycyjne. Do ich dyspozycji będą audioprzewodniki w językach polskim, angielskim i niemieckim. Możliwe jest też zwiedzanie z przewodnikiem.
W odnowionej synagodze swoją nową siedzibę znajdzie Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, które do tej pory zajmowało ciasne pomieszczenia miejscowej biblioteki oraz ekspozycja judaistyczna. Złożą się na nią przede wszystkim eksponaty pochodzące z domu ostatniego Żyda w Dąbrowie Tarnowskiej Samuela Rotha, który zmarł w 1995 roku. Przechował on m.in. przedmioty liturgiczne pochodzące z synagogi. W jego mieszkaniu mieści się obecnie Izba Pamięci Żydów.
Dla zwiedzających przygotowano nowoczesne multimedialne narzędzia: infokioski z bogatą i różnorodną treścią (np. architektura dworska, sakralna, heraldyka, kultura materialna Powiśla, kultura ludowa, rabacja galicyjska, ruch chasydzki, dzieje synagogi dąbrowskiej, ornamentyka synagogalna), filmy dokumentalne dostępne na monitorach w sali modłów. Odtworzono też sztibl - dąbrowski Dom Modlitwy Samuela Rotha.
Nową ekspozycję muzealną będzie można zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 9-19. Wstęp wolny.
Ośrodek Spotkania Kultur będzie funkcjonował w strukturach Dąbrowskiego Domu Kultury, poza stałą ekspozycją organizowane będą tam też okolicznościowe wystawy czasowe, koncerty i imprezy kulturalne.
Jeszcze w czerwcu zaplanowano tam imprezę muzyczną w ramach Dni Żydów Galicyjskich "Galicjaner Sztetl". We wrześniu zabytek zwiedzi kilkuset polonijnych dziennikarzy uczestniczących w corocznym Światowym Forum Mediów Polonijnych.
Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej od kilku lat czynił starania, aby podźwignąć z ruiny zabytkową synagogę. Całkowite odrestaurowanie świątyni stało się możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 9 mln zł w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac wyceniono na 12 mln zł.
Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej jest jedną z największych zachowanych synagog w województwie małopolskim, uznawaną za perłę architektury chasydów w Polsce. Świątynia została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku według projektu żydowskiego architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Głównym fundatorem był Ajzyk Stern.
Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu. Zaraz po wojnie została odnowiona. W latach 1936-1937 przeszła generalny remont, podczas którego dobudowano do fasady, w miejsce drewnianej konstrukcji, wielki, trójkondygnacyjny krużganek. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, następnie urządzili w niej magazyn, który funkcjonował do 1970 roku. Budynek systematycznie popadał w ruinę. W 2006 roku Skarb Państwa przekazał zabytek gminie Dąbrowa Tarnowska.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?