Watykan potępił prowokacje wobec muzułmanów

Watykan potępił w środę "prowokacje" wobec muzułmanów, które - jak podkreślono w komunikacie - przynoszą tragiczne rezultaty i pogłębiają napięcie oraz nienawiść. Oświadczenie wydano po ataku na konsulat USA w Libii, w którym zginął amerykański ambasador.

Oświadczeniem tym Stolica Apostolska zareagowała na rozpowszechniany w internecie film "Niewinność muzułmanów", w którym Mahomet jest przedstawiony jako oszust, nieodpowiedzialny kobieciarz, aprobujący molestowanie seksualne dzieci. Film ten sprowokował radykalnych wyznawców islamu do ataków na placówki USA w Egipcie i Libii. W ataku na amerykański konsulat w Bengazi w Libii zginął ambasador USA i trzej inni pracownicy dyplomatyczni.

W komunikacie wydanym w Watykanie nie ma bezpośredniego odniesienia do filmu o Mahomecie. Podkreślono natomiast: "Głęboki szacunek dla wiary, tekstów, wielkich osobistości i symboli różnych religii jest zasadniczą przesłanką dla pokojowego współżycia narodów".

"Bardzo poważne konsekwencje nieuzasadnionych zniewag i prowokacji wobec wrażliwości wiernych muzułmańskich są po raz kolejny widoczne w tych dniach z powodu reakcji, jakie wywołują, a także tragicznych rezultatów, które z kolei pogłębiają napięcie i nienawiść, rozpętując całkowicie niedopuszczalną przemoc" - oświadczył Watykan.

W komunikacie, wydanym po zamachu w Bengazi, watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi napisał: "Orędzie dialogu i szacunku dla wszystkich wyznawców różnych religii, jakie Ojciec Święty zamierza przedstawić podczas swej najbliższej podróży do Libanu, wskazuje drogę, którą muszą podążać wszyscy, by wspólnie budować pokojowe współistnienie religii i narodów".

«« | « | 1 | » | »»
 • ale się porobiło
  12.09.2012 20:17
  Czy Mahomet był oszustem - trudno powiedzieć. Ze islam jest oszustwem - to oczywiste.
  Przemilczanie tej prawdy jest tak samo złe jak przemilczanie prawdy o np. aborcji, in vitro itp.
  Dlaczego Watykan, w imię troski o wrażliwość pewnym grup społecznych, nie zamknie ust w sprawie przykładowej aborcji.
  A chce zamknąć usta gdy chodzi o kłamstwo islamu?
 • Br0da
  12.09.2012 20:33
  A może pora, by Watykan przypomniał sobie kim tak naprawdę są i jaką funkcję pełnili Joannici, Templariusze itd...
 • p22
  13.09.2012 01:56
  Bezczelna, syjonistyczna prowokacja - głupota Amerykanów.
 • katolik
  13.09.2012 07:16
  Król Jan III Sobieski nie zważałby na to co mówi dziś Watykan bo wierzył tylko w jednego prawdziwego Boga.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.