W Chmielniku (Świętokrzyskie) rozpoczną się w czwartek "Spotkania z kinem o żydowskich wątkach". Pokaz filmów związanych ze wspólną kilkusetletnią historią Żydów i Polaków będzie elementem upamiętnienia 70. rocznicy deportacji chmielnickich Żydów.
Propozycja Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku skierowana jest głównie do młodzieży. Jak poinformowała PAP kierownik ośrodka Agnieszka Dziarmaga swój udział zapowiedzieli także uczniowie i studenci z innych miast, m.in. z Kielc, Chęcin i Pińczowa. Pokazy otwarte są dla wszystkich chętnych. Potrwają do piątku.
"Głównym punktem naszego zainteresowania jest wspólna historia na jednej ziemi Polaków i Żydów. A właśnie taki był Chmielnik. To kilkaset lat wspólnych dziejów, przerwanych 70 lat temu deportacją Żydów do Treblinki" - powiedziała Dziarmaga.
Prezentowane filmy będą dotyczyły nie tylko tematyki Holokaustu. Wśród propozycji znalazła się m.in. "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy. Pokazy filmów będą uzupełnione o panele i seminaria, podczas których przybliżone zostaną dzieje polskich Żydów.
Miejsce filmowego przeglądu o tematyce żydowskiej nie jest przypadkowe. Chmielnik był zasiedlany przez Żydów od XVII wieku. Prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku istniała już w mieście synagoga - trzecia pod względem wielkości na Kielecczyźnie. Do II wojny światowej Chmielnik był jednym z większych sztetli (żydowskich miasteczek) regionu, zamieszkanym w większości (80 proc.) przez ludność żydowską.
Obecnie w Chmielniku powstaje nowoczesny, multimedialny ośrodek edukacyjno-muzealny "Świętokrzyski Sztetl", który ma być przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.
Położony w południowej części powiatu kieleckiego Chmielnik zamieszkuje obecnie ok. 4 tys. osób.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?