Spotkania z kinem o żydowskich wątkach

W Chmielniku (Świętokrzyskie) rozpoczną się w czwartek "Spotkania z kinem o żydowskich wątkach". Pokaz filmów związanych ze wspólną kilkusetletnią historią Żydów i Polaków będzie elementem upamiętnienia 70. rocznicy deportacji chmielnickich Żydów.

Propozycja Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku skierowana jest głównie do młodzieży. Jak poinformowała PAP kierownik ośrodka Agnieszka Dziarmaga swój udział zapowiedzieli także uczniowie i studenci z innych miast, m.in. z Kielc, Chęcin i Pińczowa. Pokazy otwarte są dla wszystkich chętnych. Potrwają do piątku.

"Głównym punktem naszego zainteresowania jest wspólna historia na jednej ziemi Polaków i Żydów. A właśnie taki był Chmielnik. To kilkaset lat wspólnych dziejów, przerwanych 70 lat temu deportacją Żydów do Treblinki" - powiedziała Dziarmaga.

Prezentowane filmy będą dotyczyły nie tylko tematyki Holokaustu. Wśród propozycji znalazła się m.in. "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy. Pokazy filmów będą uzupełnione o panele i seminaria, podczas których przybliżone zostaną dzieje polskich Żydów.

Miejsce filmowego przeglądu o tematyce żydowskiej nie jest przypadkowe. Chmielnik był zasiedlany przez Żydów od XVII wieku. Prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku istniała już w mieście synagoga - trzecia pod względem wielkości na Kielecczyźnie. Do II wojny światowej Chmielnik był jednym z większych sztetli (żydowskich miasteczek) regionu, zamieszkanym w większości (80 proc.) przez ludność żydowską.

Obecnie w Chmielniku powstaje nowoczesny, multimedialny ośrodek edukacyjno-muzealny "Świętokrzyski Sztetl", który ma być przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.

Położony w południowej części powiatu kieleckiego Chmielnik zamieszkuje obecnie ok. 4 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.