Muzułmanie na Haiti

Na Haiti po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 wzrosła liczba muzułmanów. Jeden z posłów do parlamentu jest muzułmaninem, w stolicy wyrosło już 5 meczetów, muzułmanie mają też swój program religijny.

Klęska żywiołowa z 2010 roku sprawiła, że na wyspę przybywali ochotnicy z różnych organizacji, także religijnych, by nieść pomoc ludności. Wśród nich także z muzułmańskiej organizacji charytatywnej Islamic Relief USA, która otwarła 200 schronisk oraz szkołę podstawową z 20 klasami lekcyjnymi.

Według Billy Kishnera, właściciela haitańskiej stacji Telemax TV, szybko rosnącą liczbę muzułmanów  można przypisać częściowo powracającym z USA, którzy tam przeszli na islam. Według Kishnera Haitańczycy wracają do czasów sprzed uzyskania niepodległości, a kapłan voodoo Boukman, niewolnik i przywódca rewolty przeciw francuskim kolonizatorom pochodzący z Jamajki, był tak naprawdę muzułmaninem.

W tej chwili nie ma wiarygodnych statystyk obrazujących liczbę muzułmanów na Haiti. Na Karaibach, w Trynidadzie i Tobogo, Surinamie i Gujanie, liczba wyznawców islamu jest już znacząca. Zresztą w tych państwach znaczna część ludności wywodzi swój pochodzenie  z krajów, gdzie islam jest szeroko rozpowszechniony. Jednak na Haiti niewolnicy zostali przywiezieni przez Francuzów przede wszystkim z tych rejonów Afryki, gdzie islam nie dominował.

Według cnsnews.com niektórzy muzułmanie z Haiti należą do Narodu Islamu organizacji założonej w USA w celu krzewienia wiary muzułmańskiej wśród ludności afroamerykańskiej. Ugrupowanie głosiło, że  jedynie islam i czynne stawianie oporu może wyzwolić czarnych od dyskryminacji i rasizmu. Część przeszła na islam w czasie odsiadywania wyroków w więzieniach USA zanim zostali deportowani na wyspę.

Władze Haiti jak dotychczas nie uznają islamu jako jednej z oficjalnych religii, nie uznają też muzułmańskich małżeństw. Około 85 procent mieszkańców wyspy to chrześcijanie, z czego około 60 procent to katolicy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.