Kalendarium zagłady Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie utworzył Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Dostępne w internecie kalendarium zawiera opisy wydarzeń, osób i miejsc, ale też materiały multimedialne - wspomnienia, dokumenty, zdjęcia, wykłady.
Kalendarium opisuje 1456 wydarzeń, które miały miejsce w okresie od września 1939 roku do lipca 1944 roku i są związane z eksterminacją ludności żydowskiej zamieszkującej Lublin i Lubelszczyznę. "Będzie ono jeszcze systematycznie uzupełniane" - zapowiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN na piątkowej konferencji prasowej.
Jak podkreśliła, utworzone w ośrodku kalendarium jest nowoczesnym narzędziem, które zawiera nie tylko tradycyjną "wiedzę książkową", ale też materiały archiwalne i multimedialne - nagrania, fotografie, relacje świadków.
Przy każdym z opisywanych wydarzeń są zamieszczone odnośniki do opisów miejsc (budynków, placów czy instytucji) oraz jego uczestników lub osób z nim związanych. Oprócz wykazu źródeł informacji i bibliografii dołączone są także relacje i wspomnienia świadków tych wydarzeń w formie tekstowej, dźwiękowej lub wideo, oraz fotografie i dokumenty, a także opracowania historyków czy nagrania wykładów ekspertów zajmujących się problematyką zagłady.
"To powiązanie miejsc, uczestników, kontekstów wydarzeń wytworzyło ogromną informacyjną sieć w kalendarium" - podkreślił współtwórca kalendarium Łukasz Kijek. Jak tłumaczył, kalendarium jest tak skonstruowane, że umożliwia swobodne poruszanie się po "sieci informacji"; np. osoba zainteresowana jakąś postacią, uczestnikiem danego wydarzenia po kliknięciu na odnośnik z nazwiskiem otrzymuje też informacje, w jakich innych wydarzeniach ta postać uczestniczyła i może przechodzić do opisu tych wydarzeń.
Wydarzenia w kalendarium zostały uporządkowane w czterech kategoriach tematycznych: życie i zagłada Żydów w Lublinie, zagłada Żydów na Lubelszczyźnie, polityka władz Generalnego Gubernatorstwa wobec ludności żydowskiej oraz polityka władz III Rzeszy wobec ludności żydowskiej.
Kalendarium powstało na podstawie materiałów uzyskanych w wyniku kwerend prowadzonych w Archiwum Państwowym w Lublinie, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, a także z wykorzystaniem archiwum i dokumentacji, którą od wielu lat gromadzi Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN.
Kalendarium zagłady Żydów jest częścią większego projektu prowadzonego przez tę placówkę - Kalendarium Lublina i Lubelszczyzny, które opisywać ma historię miasta i regionu począwszy od VI wieku do czasów współczesnych. Ma być ono podzielone na 11 okresów historycznych. Kalendarium jest przygotowywane z myślą o obchodach 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, które przypada w 2017 roku.
Kalendarium jest dostępne pod adresem www.wydarzenia.teatrnn.pl.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?