Betlejem: wigilijna radość chrześcijan i muzułmanów

Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie powitali abp. Fouada Twala w Betlejem. Przybycie patriarchy Jerozolimy rozpoczęło świąteczne uroczystości, które mają wielowiekową tradycję i łączą wymiar ceremonii religijnej ze świętem o charakterze socjalnym.

Na centralnym placu Żłóbka w Betlejem arcypasterza katolickiej wspólnoty Ziemi Świętej powitała pani burmistrz Vera Baboun, przedstawiciele władz cywilnych i kościelnych oraz licznie zebrani mieszkańcy. Uroczysty ingres był okazją do radosnej manifestacji chrześcijańskiej społeczności, stanowiącej ok. 25 proc. mieszkańców miasta.

Charakterystyką wigilii i uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem jest specyfika miejsca. Po liturgiach we franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia Pańskiego procesja udaje się do Groty, gdzie miejsce narodzin Jezusa wskazuje czternastoramienna gwiazda z łacińską inskrypcją: „Tutaj z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus”.

Do Betlejem przybyły tłumy pielgrzymów z całego świata, w tym również z Polski. Wśród nich są chóry i artyści, którzy w wigilijny wieczór urządzają wielkie kolędowanie. Nie zabraknie także pięknych polskich kolęd.

Patriarcha Twal, pozostali hierarchowie oraz liczni kapłani i zakonnicy spożyli wigilijną kolację we franciszkańskim Domu Pielgrzyma Casa Nova w Betlejem. Specjalnym gościem był Mahmoud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, któremu towarzyszyła liczna delegacja rządowa. Jest on również obecny na betlejemskiej Pasterce, która stanowi centralną celebrację Bożego Narodzenia w mieście narodzin Pana Jezusa.

J. Kraj OFM, Betlejem

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja