Z kościołów muzea, z muzeów meczety

Islamska organizacja Anadolu Genç – „Młodych z Anatolii” będzie urządzać co piątek przed kościołem Hagia Sophia w Istambule modlitwy o przywrócenie tam meczetu.

Zapowiedziano to na konferencji prasowej z okazji mijającej za miesiąc 560. rocznicy zdobycia Konstantynopola przez Turków. Świątynię, wzniesioną w VI wieku pod wezwaniem Mądrości Bożej, sułtan Mehmed II Zdobywca zaraz po wejściu do Konstantynopola 29 maja 1453 r. kazał zamienić na meczet. Był to wtorek, a już w piątek muzułmanie tam się modlili, dostawiając do kościoła drewniany minaret, zastąpiony później murowanym.

Przed 80 laty, w 1934 r., władze świeckiego państwa tureckiego zamieniły obiekt na muzeum. Obecnie różne grupy islamskie domagają się, by znowu stał się on meczetem. Wspomniana organizacja „Młodych z Anatolii” wysunęła to żądanie już w ub. r., a w ostatnich dwóch tygodniach zebrała ponad 10 tys. popierających je podpisów. W parlamencie już w lutym wzięto pod uwagę możliwość rozpatrzenia odnośnej petycji obywatelskiej.

Warto zwrócić uwagę, że w Turcji siedem dawnych bazylik chrześcijańskich pod wezwaniem Mądrości Bożej było do niedawna muzeami i pięć z nich zamieniono już w ostatnich latach na meczety. Szósta Haghia Sophia, w Trabzonie czyli dawnym Trapezuncie, też ma wkrótce stać się meczetem. Patriarchat Konstantynopola zaprotestował przeciw temu, przypominając, że w tym tureckim mieście nie trzeba przecież większej liczby meczetów. Prawosławnych też tam nie ma, więc niech lepiej bazylika pozostanie muzeum, jak dotąd – stwierdził rzecznik patriarchatu

«« | « | 1 | » | »»
 • Adalbert
  29.04.2013 18:24
  Hagia Sofia powinna z powrotem stać się... kościołem.
 • Anna
  29.04.2013 19:06
  Powinna. ale problem w tym, że nam się nic nie chce,nic nie chce się naszym pasterzom, gada się wciąż o islamie jako bratniej religii, nie ma się nic przeciwko kościołom zamienianym na meczety, nie ma się nic przeciwko islamskim misjonarzom wjeżdżającym do polski jak do stodoły, nie ma się nic przeciwko radykalnym imamom indoktrynujących przyjeżdżających do Europy i Polski studentów. ci wszyscy kłamcy i organizatorzy dni islamu niech pojada do świeckiej niby Turcji nauczać o chrześcijaństwie. I niech wrócą. Chce ich zobaczyć żywych.
 • sonniger
  30.04.2013 07:50
  Skoro nasi hierarchowie zachwyceni islamskim pogaństwem nic nie maja zamiaru robić. To czas oddolnie zacząć modlitwy o nawrócenie pogan i o to by dawne kościoły stały się na powrót miejscami gdzie chwali sie Prawdziwego Boga, a nie jakieś bóstwo o imieniu Allach
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.