Blisko porozumienie watykańsko-izraelskie

Prezydent Izraela zaprosił papieża do Ziemi Świętej.

Papież Franciszek przyjął na audiencji w watykańskim Pałacu Apostolskim prezydenta Izraela. Szymon Peres złożył następnie wizytę w Sekretariacie Stanu, gdzie rozmawiał z kard. Tarcisio Bertone i z kierującym watykańską dyplomacją abp. Dominique’iem Mambertim. „W serdecznych rozmowach zajęto się sytuacją polityczną i społeczną na Bliskim Wschodzie, gdzie utrzymują się nadal liczne konflikty” – czytamy w wydanym przez Watykan komunikacie.

„Wyrażono nadzieję – stwierdza komunikat – na rychłe wznowienie negocjacji izraelsko-palestyńskich, aby przy odważnych decyzjach i dyspozycji z obu stron, jak też poparciu społeczności międzynarodowej można osiągnąć porozumienie respektujące słuszne aspiracje obu narodów”. Podkreślono, że „przyczyni się to decydująco do pokoju i stabilizacji w całym regionie”. Z komunikatu dowiadujemy się, że nie pominięto też „ważnej kwestii miasta Jerozolimy”. Ponadto „wyrażono szczególne zaniepokojenie konfliktem dręczącym Syrię i nadzieję na jego rozwiązanie polityczne, dające pierwszeństwo logice pojednania i dialogu”. Wreszcie „poruszono szereg spraw dotyczących relacji państwa Izraela ze Stolicą Apostolską oraz między władzami państwowymi a lokalnymi wspólnotami katolickimi. Na zakończenie wyrażono uznanie dla znaczących postępów dwustronnej komisji roboczej, przygotowującej porozumienie dotyczące kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” – tzn. własnościowych i podatkowych. „Przewidywane jest jego rychłe zawarcie” – konkluduje komunikat.

W oficjalnym komunikacie nie wspomniano nic o zaproszeniu Ojca Świętego do Izraela. Watykański rzecznik prasowy poinformował jednak, że prezydent Szymon Peres serdecznie Papieża Franciszka zaprosił. Na razie jednak ze strony Stolicy Apostolskiej nie przedstawiono programu papieskiej podróży – dodał ks. Federico Lombardi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, PEREZ, WATYKAN

 • katolik
  30.04.2013 19:53
  Porozumienie wrogów Kościoła?
  Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Monika
  01.05.2013 00:25
  Coś mi tu śmierdzi,Papież jest zbyt bezpośredni,nie jest dyplomatą a to może się nie podobać w Izraelu,tak jak to z Jezusem było..
 • mch
  01.05.2013 11:42
  Porozumienie ze sprawcami holokaustu na Zachodnim Brzegu Jordanu?

  Izrael wszędzie chce, zeby pamiętano o drugiej wojnie i tym, jak Hitler chciał ich się "pozbyć". Czemu wszyscy milczą, kiedy dokładnie tak samo (budowa getta, zabijanie rodziców na oczach dzieci, odzieranie człowieka z godności) postępują wzglęem rdzennych mieszkańców Zachodniego Brzegu, czyli Palestyńczyków?

  I jeszcze Papież bez słowa chce z nimi zawrzeć bliższe stosunki?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.