Atak na Żydówki pod Ścianą Płaczu

Izraelska policja interweniowała w piątek w Jerozolimie pod Ścianą Płaczu, powstrzymując kilka tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów i Żydówek przed atakiem na grupę liberalnych wyznawczyń, którym sąd przyznał prawo do modlitwy w tym najświętszym w judaizmie miejscu.

Przed piątkową modlitwą niektórzy rabini apelowali do wiernych, by tłumnie stawili się pod Ścianą Płaczu, blokując do niej dostęp członkiniom ruchu Kobiet Ściany Płaczu, walczącego o równouprawnienie w modlitwie.

Izraelska telewizja pokazała gęsto zaludniony plac przed ruinami Świątyni Jerozolimskiej. Policjantki otoczyły ochronnym kordonem około 100 kobiet przygotowujących się do modlitwy, a pozostali funkcjonariusze powstrzymali napierających na nie ultraortodoksyjnych Żydów.

Ubrani w tradycyjne czarne stroje ultraortodoksi zaczęli rzucać w kobiety krzesłami i polewać je wodą. "One znieważają to święte miejsce" - krzyczała jedna z protestujących kobiet.

Podczas wynikłych starć ranni zostali dwaj policjanci. Aresztowano trzech ultraortodoksyjnych Żydów - podał rzecznik policji Micky Rosenfeld.

Rzeczniczka ruchu Szira Pruce podała, że po zakończonej modlitwie kobiety zostały odeskortowane przez policję do autobusów. Podczas wyjazdu z jerozolimskiego Starego Miasta zostały obrzucone kamieniami.

"To historyczny dzień; policja znakomicie spisała się, ochraniając kobiety modlące się pod Ścianą Płaczu" - oceniła Pruce. "To właśnie sprawiedliwość" - dodała.

Do starć doszło, choć ortodoksyjny rabin odpowiedzialny za opiekę nad Ścianą Płaczu Szmuel Rabinowicz usiłował łagodzić napięcie. "Nikt w Izraelu nie chce niezgody pod Ścianą Płaczu" - mówił w radiu.

Ruch Kobiety Ściany Płaczu powstał z inicjatywy głównie amerykańskich Żydówek; wiele z nich należy do judaizmu reformowanego, bardziej progresywnego nurtu, w którym kobiety mają takie same prawa przy odprawianiu modłów jak mężczyźni. Walczą one o prawo do zakładania tałesu i czytaniu na głos zwojów Tory, co w tradycji ultraortodoksyjnej zarezerwowane jest dla mężczyzn.

Ważnym wydarzeniem w wieloletniej walce o równouprawnienie pod Ścianą Płaczu okazał się kwietniowy bezprecedensowy wyrok jerozolimskiego sądu w Jerozolimie. Sąd uznał, że pięć działaczek ruchu niesłusznie aresztowano pod Ścianą Płaczu za modlitwę w tałesach i naruszanie porządku publicznego.

Społeczność ultraortodoksyjna stanowi ok. 10 proc. 8-milionowej ludności Izraela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg