Naczelny rabin rezygnuje

Aszkenazyjski naczelny rabin Izraela, Jona Metzger, złożył urząd sędziego najwyższego Sądu Rabinackiego. 20 czerwca Metzger był przesłuchiwany przez kilka godzin przez policję i obecnie przebywa w areszcie domowym. Wraz z trzema innymi podejrzanymi jest on oskarżony o przekupstwo, oszustwa, malwersacje, nieuczciwość i pranie brudnych pieniędzy.

Według adwokata Metzgera, który – jak twierdzą media – odrzuca wszelkie zarzuty, do zakończenia postępowania rabin nie chce uczestniczyć w posiedzeniach Rady Rabinów oraz w mianowaniu sędziów rabinackich. Jego decyzję z zadowoleniem przyjęła minister sprawiedliwości Tzipi Livni.

Przesłuchanie Metzgera nastąpiło po długim okresie tajnego dochodzenia, prowadzonego przez jednostkę policji, specjalizującą się w korupcji i przestępstwach gospodarczych - poinformowały media.

Ostatnio policja przeprowadziła rewizję w biurze Metzgera i w jego prywatnym mieszkaniu, zatrzymując liczne dokumenty. Jednym z podejrzanych jest osobisty asystent Metzgera, Chaim Nissan Eisenschtat.

Jest to już drugie postępowanie przeciwko naczelnemu rabinowi. W 2006 roku z braku dowodów w podobnym oskarżeniu wstrzymano dochodzenie. W 2012 roku, również za oszustwa, skarżony był były naczelny rabin Elijahu Bakschi-Doron.

Nowi naczelni rabini będą wybierani w lipcu. Ich wybory odbywają się co 10 lat.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, RABIN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.