„Arabska wiosna” zaszkodziła edukacji

Tzw. arabska wiosna, która przetoczyła się przez Północną Afrykę i Bliski Wschód, miała negatywny wpływ na wolność edukacji. Odczuły to szczególnie chrześcijańskie dzieła oświatowe.

Takie wnioski wypłynęły z dorocznego spotkania krajowych sekretarzy szkół katolickich ze wspomnianego regionu. Odbyło się ono w Ammanie w dniach 17-19 października. Wyłaniający się obraz nie jest pocieszający.

Zwrócono uwagę, że w żadnym z krajów Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu przewroty polityczne czy osłabienie dotychczasowej władzy nie otworzyło nowych horyzontów w dziedzinie edukacji. Co więcej, nawet tam, gdzie „arabska wiosna” miała łagodniejszy przebieg, jak w Jordanii, dyskusja nad potrzebą reformy programów edukacyjnych i wprowadzenia większej swobody uległa zamrożeniu.

W innych krajach jest jeszcze gorzej. Tam gdzie do głosu doszli islamiści, jak w Tunezji czy Strefie Gazy, nasila się presja na wprowadzanie muzułmańskiej ideologii w szkołach. Z kolei w Egipcie chrześcijańskie placówki wraz z kościołami stają się celem napaści ze strony muzułmańskich radykałów. W takiej sytuacji rodzice boją się posyłać dzieci do szkół prowadzonych przez wyznawców Chrystusa.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.