Spalona choinka

Członkowie radykalnej młodzieżowej organizacji muzułmańskiej spalili dużą choinkę stojącą na jednym z placów w centrum Baku, stolicy Azerbejdżanu.

Uzasadniając swoją akcję podkreślili, że chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko pogańskiemu  - ich zdaniem - zwyczajowi świętowania Nowego Roku.  Przekonywali, że jest to zwyczaj niezgodny z islamską tradycją i został zaszczepiony w Azerbejdżanie dopiero w czasach sowieckich, kiedy Nowy Rok obchodzony był jako jedno z najważniejszych świąt państwowych.

Materiał o spaleniu choinki został nadany w azerskiej telewizji publicznej i wywołał sporą dyskusję na ten temat.  Media rosyjskie zwracają uwagę, że incydent w Baku wpisuje się w szerszy kontekst radykalizacji zachowań społeczności muzułmańskiej w republikach postsowieckich w Azji Środkowej oraz na Kaukazie. Coraz większe wpływy, zwłaszcza wśród młodzieży, zdobywają tam przedstawiciele różnych bractw muzułmańskich, finansowani często przez Arabię Saudyjską. Publicznie domagają się odrzucenia zwyczajów utrwalonych na tym obszarze w czasach sowieckich, także świętowania Nowego Roku. Nie po raz pierwszy do dyskusji na temat sensu obchodów Nowego Roku doszło także w Tadżykistanie. Krytycy tej tradycji zwracali uwagę, że obchody Nowego Roku wpisują się w świętowanie przez wiernych prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia.  Dlatego postulują, aby w Tadżykistanie,  kraju o tradycji islamskiej, zrezygnować z ozdabiania ulic i placów choinkami oraz innym przedmiotami, które w jakikolwiek sposób kojarzone są z Bożym Narodzeniem. 

«« | « | 1 | » | »»
 • goscimira
  05.01.2014 10:23
  I kto tym islamistom uwierzy.
  Paktuje Putin z islamistami to będzie miał teraz pełne ręce roboty jak niegdyś sowieci z hitlerowcami. Pakt im nie pomógł, a zakończenie wcale nie musi być zwycięskie po stronie Putina. Chociaż "rycerskość" w boju taka sama, jeśli nie gorsza.
 • dd
  05.01.2014 17:54
  Prawie jak nasza tęcza.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.