W całym Brunei 22 kwietnia miało zostać wprowadzone nowe prawo karne, oparte na szariacie. Jednak ze względu na, jak to określono, „nieprzewidziane okoliczności”, sułtan opóźnił wejście w życie prawa islamskiego w tym azjatyckim kraju.
Dotąd nie ujawniono, kiedy zostanie ono przyjęte, choć uroczyste ogłoszenie nowego kodeksu karnego zaplanowano na koniec miesiąca (30 kwietnia).
Zdecydowany sprzeciw wobec tego posunięcia wyrażono ze strony ONZ, a także mniejszości zamieszkujących Brunei. W ostatnich miesiącach islamskie prawo karne wprowadzono tam dla muzułmanów. Za cudzołóstwo grozi im ukamienowanie, za kradzież odcięcie ręki, zaś aborcja i spożywanie alkoholu są karane chłostą. Natomiast karą za bluźnierstwo jest śmierć.
Jeśli prawo to zacznie obowiązywać wszystkich, będzie to kolejny krok w kierunku islamizacji kraju. „Staramy się zachowywać spokój, mimo że chrześcijanie i inne mniejszości stają się tutaj obywatelami drugiej kategorii” – skomentował sprawę bp Cornelius Sim, wikariusz apostolski Brunei.
Sułtanat Brunei to niewielki azjatycki kraj na wyspie Borneo. Ok. 70 proc. jego mieszkańców to muzułmanie, a chrześcijanie stanowią tam 10 proc. mniejszość.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…