Eliezer Gurary został pierwszym po II wojnie światowej nominowanym rabinem Krakowa. Uroczystość nadania mu funkcji odbyła się w niedzielę w synagodze Tempel na Kazimierzu, dawnej żydowskiej dzielnicy.
Przy dźwiękach szofarów, czyli rogów baranich, rabina do synagogi wprowadził przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. Wewnątrz Gurary otrzymał biało-czarny tałes (chusta nakładana przez Żydów na głowę lub ramiona w czasie modlitwy) oraz certyfikat nominacji. Wcześniej dokument w synagodze podpisali Jakubowicz oraz kilkunastu rabinów z całego świata, a rabin naczelny Galicji Edgar Gluck, przybił na dokumencie swoją pieczęć.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawicieli miasta Krakowa, m.in. prezydent Jacek Majchrowski.
Według Tadeusza Jakubowicza, nominowanie rabina Krakowa to wydarzenie historyczne. Jak podkreślił, poprzedni rabini pełnili funkcje, ale nieoficjalnie. Na stanowisko wyznaczał ich rabin Polski, Michael Joseph Schudrich. Nie byli nominowani przez gminę.
"Wreszcie, pierwszy raz po wojnie mamy rabina Krakowa nominowanego przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie. Decyzję o zorganizowaniu uroczystej nominacji zarząd gminy podjął miesiąc temu. Dzisiejsze wydarzenie wiele dla nas znaczy, jest m.in. powrotem do tradycji. U nas to się nazywa nominacja, a w Izraelu koronacja" - wyjaśnił przewodniczący w rozmowie z PAP.
Odbierając certyfikat rabin, który pochodzi z Izraela, a w Krakowie mieszka od ośmiu lat, wyraził radość z nominacji i podkreślił, że będzie starał się jak najlepiej pełnić swój urząd. Do jego głównych obowiązków należeć będą m.in. krzewienie życia religijnego społeczności żydowskiej w mieście, nauczanie religii w synagogach, przewodniczenie uroczystościom religijnym. Czas kadencji rabina nie jest określony.
Na początku uroczystości przed wejściem do świątyni pikietowała grupa młodych Żydów. Powodem ich niepokoju jest wypowiedź Gurary'ego, opublikowana kilka dni temu przez Israel National News. Jak czytamy w oświadczeniu reprezentantów społeczności żydowskiej, Gurary zapytany przez dziennikarza o antysemityzm w Polsce, miał odpowiedzieć: "Powiedzmy wprost. Ci, którzy nie są Żydami, nie lubią Żydów () Wszyscy to rozumieją i o tym wiedzą". Protestujący, mimo że rabin przeprosił tych, których uraził, nie zgadzają się z jego nominacją na rabina Krakowa.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?