Egipt ogranicza tematykę kazań w ramadanie do wiary i moralności

W Egipcie tematyka kazań w rozpoczętym w niedzielę ramadanie ma ograniczyć się do wiary i moralności. Minister ds. religii Mohammed Mochtar Gomaa uważa, że dzięki temu wygłaszane w miesiącu muzułmańskiego postu kazania będą "ludzi jednoczyć, a nie dzielić".

Zarządzenie o ograniczeniu tematyki kazań do spraw wiary i moralności jest najnowszym z serii posunięć mających na celu kontrolę wypowiedzi na tematy religijne w kraju głęboko spolaryzowanym po obaleniu w lipcu zeszłego roku związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Mohammada Mursiego.

Już wcześniej w Egipcie wprowadzono ograniczenia dotyczące głoszenia kazań w meczetach. Wolno je wygłaszać jedynie upoważnionym do tego przez państwo imamom.

W 2013 r. władze Egiptu zakazały działalności Bractwa i związanych z nim struktur, uznały za organizację terrorystyczną oraz wprowadziły nowe przepisy ograniczające prawo do protestów, rozszerzając kampanię osłabienia islamistycznego ruchu odsuniętego od władzy Mursiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.