Pokój wciąż daleki

Tylko prawdziwy dialog i szczera chęć pojednania mogą doprowadzić do zakończenia wojny w Republice Środkowoafrykańskiej.

Prawie miesiąc od wejścia w życie zawieszenia broni przypomina o tym arcybiskup stołecznego Bangi. Wskazuje zarazem, że na północy kraju wciąż trwają walki i giną niewinni ludzie.

O sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej abp Dieudonné Nzapalainga mówił w czasie uroczystości upamiętniającej 120-lecie powstania pierwszej parafii katolickiej w tym kraju. W ekumenicznym nabożeństwie wzięła udział także prezydent Catherine Samba-Panza.

Arcybiskup wskazał na ogromne zaangażowanie Kościoła w mediacje między stronami konfliktu. Przypomniał o konieczności dialogu i szczerego poszukiwania dobra wspólnego, a także o odpowiedzialności ciążącej na chrześcijanach za budowanie pokoju. „Jeśli wybieramy sobie towarzyszy na podstawie ich rasy czy przynależności etnicznej przestajemy być Kościołem i nie realizujemy misji, jaką pozostawił nam Chrystus” – mówił abp Nzapalainga. Odniósł się tym samym do tego, że odziały samoobrony, które powstały, by bronić się przed atakami muzułmańskiej Seleki niejednokrotnie przekształciły się w chrześcijańskie bojówki, które także dopuszczały się zbrodni.

Arcybiskup stołecznego Bangi zaapelował też do władz Republiki Środkowoafrykańskiej, by dołożyły wszelkich starań w celu natychmiastowego powstrzymania cierpień miejscowej ludności. Przypomniał, że setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów i od miesięcy żyją w tragicznych warunkach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg