Apel o poszanowanie prawa międzynarodowego w walce z islamistami

W prawie międzynarodowym istnieją już mechanizmy, które pozwalają na skuteczną walkę z terroryzmem i ochronę ludności przed wszelkiego rodzaju agresją – powiedział w Nowym Jorku watykański sekretarz stanu.

Kard. Pietro Parolin przebywa w Stanach Zjednoczonych w związku ze zgromadzeniem ogólnym ONZ. Przy tej okazji wygłosił prelekcję na jezuickim uniwersytecie Fordham.

Kard. Parolin najwięcej uwagi poświęcił problematyce obrony koniecznej w kontekście ofensywy tak zwanego Państwa Islamskiego. Odniósł się między innymi do problemu luk prawnych w normach ONZ, które miałyby uprawniać do podjęcia jednostronnych działań zbrojnych względem islamistów. Watykański purpurat przypomniał, że od dawna istnieją normy dotyczące uprawnionej obrony czy interwencji militarnej, mającej na celu powstrzymanie agresji i ochronę ludności. Niezbędne jest jedynie ustalenie sposobu ich skutecznego zastosowania. Kard.

Parolin przypomniał ponadto, że po zamachach z 11 września 2001 r. przyśpieszono prace nad adaptacją norm ONZ do skutecznej walki z międzynarodowym terroryzmem. Dziś normy takie już istnieją i trzeba się do nich dostosować.

W sposób szczególny watykański hierarcha podkreślił potrzebę zatwierdzenia przez Radę Bezpieczeństwa wszelkich operacji militarnych poza granicami własnego kraju. Jest to niezbędne, aby strzec suwerenności kraju, w którym dochodzi do działań wojennych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.