Boko Haram wypuści uczennice?

Ma to być efekt zawieszenia broni między nigeryjską armią a islamistami.

Uczennice, które zostały uprowadzone przez islamistów pół roku temu w Nigerii, być może wkrótce zostaną uwolnione. W mediach pojawiła się wczoraj informacja, według której armia nigeryjska zawarła zawieszenie broni z islamistami z ugrupowania „Boko Haram”. Według rozgłośni BBC do porozumienia doszło dzięki mediacjom sąsiedzkiego Czadu.

Szczegóły dotyczące uwolnienia uczennic mają zostać uzgodnione w przyszłym tygodniu w stolicy Czadu – Ndżamena. Ostrożny optymizm w tej sprawie wyraziła w rozmowie z BBC doradczyni prezydenta Czadu, Goodlucka Jonathana. Poinformowała, że terroryści zapewnili, iż w dalszym ciągu uczennice są w ich rękach i zostaną uwolnione.

Tymczasem w południowo-zachodniej Nigerii miały miejsce masowe aresztowania członków tej grupy terrorystycznej. Nigeryjski "Premium Times" twierdzi, że aresztowano nawet tysiąc bojowników “Boko Haram”.

W połowie kwietnia br. islamiści z „Boko Haram” uprowadzili z internatu w Chibok na północy Nigerii grupę niemal 300 uczennic. W dalszym ciągu nie wiadomo o losie 219 z nich. Dziewczęta, w większości chrześcijanki, są w wieku 12-17 lat. Ich uprowadzenie spotkało się z oburzeniem światowej opinii publicznej. Obserwatorzy wychodzą z założenia, że poza dziewczętami z Chibok w rękach islamistów znajduje się jeszcze co najmniej 300 innych osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.