Watykańskie przesłanie do hinduistów

Do rozwijania kultury inkluzywnej, czyli włączającej, zamiast kultury wykluczenia zachęciła Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego hinduistów w związku z obchodzonym przez nich świętem światła Diwali. Przypada ono w tym roku 23 października, jednak obchody trwają w sumie pięć dni.

W specjalnym przesłaniu szefowie watykańskiej dykasterii zwracają uwagę na nasilające się zjawiska dyskryminacji, wykluczenia i przemocy w świecie. Dzieje się tak, mimo iż stał się on „globalną wioską” dzięki nowoczesnym środkom łączności i transportu. Globalizacja nie osiągnęła jednak swego zasadniczego celu, jakim było powstanie globalnej wspólnoty, a wręcz przeciwnie: raczej sprzyja utracie socjokulturowej, ekonomicznej i politycznej tożsamości. Dlatego potrzebna jest właśnie „kultura włączająca”, by przezwyciężyć negatywne skutki globalizacji, jak rozpad więzi społecznych, narastanie relatywizmu, synkretyzmu czy indywidualizmu w dziedzinie religii. Dowodem tego jest religijny fundamentalizm oraz niosące przemoc podziały, które są wyrazem niezadowolenia i niepewności wielu ludzi wykluczonych z dobrodziejstw globalizacji.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomina też zjawisko nazwane przez Papieża Franciszka „globalizacją obojętności” wobec cierpień i potrzeb innych. Również to wchodzi w skład „kultury wykluczenia”, która odrzuca bądź bezwzględnie wykorzystuje ludzi i całe ich grupy. W dokumencie wskazuje się m.in. na prześladowane mniejszości. Dlatego jest pilną potrzebą budzenie kultury inkluzywnej, mimo sił utrzymujących kulturę wykluczenia – wskazuje się w watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Diwali.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • sonniger
  21.10.2014 20:13
  Watykańskie posłanie na pogańskie święto...

  Czyli kolejny literacki popis bezproduktywnej nic nie wnoszącej Rady d/s Dialogu Międzyreligijnego.

  Dziadostwo...
 • live
  21.10.2014 22:41
  Czy słyszał ktoś, żeby hinduiści wystosowali życzenia dla katolików na Wielkanoc?
  Tymczasem katolicy w osobach duchownych watykańskich nie ustają w przypochlebianiu się poganom. To jest ta "otwartość". Ale hinduiści, muzułmanie i poganie gardzą tą otwartością, bo widzą w niej słabość.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.