Eksplozja ładunku wybuchowego umieszczonego w samochodzie zabiła w niedzielę 14 szyickich pielgrzymów w stolicy Iraku, Bagdadzie. Do zamachu doszło w pobliżu namiotów z jedzeniem przeznaczonym dla wiernych zmierzających do Karbali na obchody święta Aszura.
Lokalna policja poinformowała, że w zamachu ranne zostały 32 osoby. Doniesienia te potwierdziły źródła medyczne.
Irakijczycy obawiają się nowej fali zamachów na szyitów, przygotowujących się do przypadającego w przyszłym tygodniu święta Aszura (poniedziałek, 3 listopada). Radykalni sunnici, w tym dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), uważają ten odłam islamu za niewiernych.
Aszura jest obchodzona 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.
Aszura jest największym świętem w roku dla szyitów, którzy stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. Regularnie to szyickie święto naznaczone jest przemocą ze strony rebeliantów sunnickich.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?