Franciszek spotkał się z uczestnikami Forum Katolicko-Muzułmańskiego

Jeszcze przed audiencją ogólną Papież Franciszek spotkał się z trzydziestoosobową delegacją III Forum Katolicko-Muzułmańskiego. Temat trzydniowego spotkania to: „Pracować wspólnie by służyć innym”.

Rozmowy toczyć się będą przy drzwiach zamkniętych; jedynie ostatnia, zamykająca sesja ma charakter publiczny. Stronie katolickiej przewodniczy kard. Jean-Louis Tauran, a muzułmańskiej jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal.

Dla jordańskiego księcia nie było to pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym. W maju towarzyszył mu bowiem w Ammanie podczas jego pielgrzymki do Ziemi Świętej. Był także jednym z inicjatorów opublikowanego w 2007 r., po przemówieniu Benedykta XVI w Ratyzbonie, listu 138 mędrców świata islamskiego, zatytułowanego: „Wspólne słowo między wami i nami”. To właśnie wydarzenie zaowocowało zwołaniem pierwszego Forum Katolicko-Muzułmańskiego w 2008 r.

Na tegorocznym spotkaniu dominują trzy tematy: edukacja młodzieży, wdrażanie dialogu między religiami oraz kwestia, jak w trosce o wspólne dobro przeciwdziałać przemocy. W obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie ważny wydaje się ten ostatni. Jak powiedział dziennikowi La Croix ks. Miguel Ayuso Guixot MCCJ, w obliczu zauważanych przejawów okrucieństwa trzeba szukać sposobów na wzmocnienie dialogu w służbie ludzkości. „Obrazy nieludzkiego bestialstwa, które widzimy, wymagają od nas konkretnych i adekwatnych reakcji” – podkreślił sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.