Dżihadyści wysadzili w powietrze meczety

Dżihadyści wysadzili w powietrze w ciągu ostatnich godzin cztery sunnickie meczety-mauzolea w centrum okupowanego przez nich Mosulu na północy Iraku. Jednocześnie uprowadzili dwóch muzułmańskich duchownych, którzy protestowali przeciwko tym aktom wandalizmu.

Zniszczone meczety powstały w latach 662-1258.

Dżihadyści, którzy utworzyli kalifat Państwa Islamskiego (IS) na północy Iraku oraz w północnej i środkowej Syrii, należą do skrajnego sunnickiego odłamu islamu, który nie dopuszcza istnienia mauzoleów wewnątrz świątyń muzułmańskich, ponieważ wierni mogliby kierować modły do osób pochowanych w meczetach zamiast do Boga.

Z tej przyczyny władze IS zamknęły ostatnio piętnaście innych meczetów-mauzoleów w śródmieściu Mosulu i zamierzają je zniszczyć.

2 września ekstremiści islamscy wysadzili w powietrze meczet-mauzoleum imama Bahera w zachodnim Mosulu, który mieszkańcy miasta zdołali obronić przed taką próbą w czerwcu ub. roku.

Odkąd Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Mosulem w dniu 10 czerwca ub. roku dżihadyści burzą również w mieście kościoły chrześcijańskie i klasztory.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kochana
  05.01.2015 08:04
  Skrajny fanatyzm.Błagać należ Boga dla nich opamiętanie.Obawiam się że mogą próbować zaprowadzić swoje prawo również w Europie.Oni już mordują swoich
  i niszą meczet,czy wyznawcy islamu mieszkający w Europie tego nie widzą ?Dlaczego w tych sytuacjach nie protestują?
 • ciekawy
  05.01.2015 11:35
  Do czego to doszło aby muzułmanin niszczył meczet, u nas nie do pomyślenia. Chociaż tak sobie teraz myślę przecież katolicy również niszczą i okradają świątynie, więc prosty wniosek jedni nie lepsi od drugich, dwa odrębne kontynenty ale mentalność ta sama, ciekawe?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.