Wierni nie godzą się na zamykanie kościołów

Holenderscy katolicy nie godzą się na zamykanie kościołów. 12 tys. osób podpisało się pod petycją do kard. Willema Eijka, przeciwko likwidacji większości tamtejszych parafii. W archidiecezji utrechckiej ma pozostać jedynie 20 czynnych kościołów. Sygnatariusze petycji skarżą się, że te nowe „megaparafie” pozostaną poza zasięgiem zwyczajnym wiernych.

Kard. Eijk jako przewodniczący episkopatu, podjął ten bolesny problem w przesłaniu na Wielki Post. Przygotowuje on w nim wiernych na wizję Kościoła bez kościołów. Podkreśla jednak, że sam nie jest entuzjastą takiego rozwiązania. Musi się jednak na nie zgadzać, kiedy rada parafialna uzna, że w parafii  jest zbyt mało wiernych, by dalej móc łożyć na utrzymanie świątyni. Okazuje się, że ostrzeżenie kard. Eijka wywołało wielkie poruszenie i przynajmniej po części uświadomiło wiernym ich odpowiedzialność za utrzymanie kościołów.

«« | « | 1 | » | »»
 • saherb
  07.04.2015 22:41
  Protestują przeciwko zamykaniu kościołów, a sami do tego doprowadzili poprzez nieuczęszczanie do nich. Z zamykaniem kościołów jest podobnie jak z zamykaniem szkół. Rodzice protestują przeciwko zamykaniu szkół, a sami doprowadzili do takiej sytuacji, bo ograniczają liczbę potomstwa. Będzie dużo dzieci - nie będzie zamykania szkół. Będzie dużo wiernych w kościele - nie będzie zamykania kościołów. Proste i logiczne, ale dla niektórych (większości), którzy postępują krótkowzrocznie niezrozumiałe.
 • ja
  08.04.2015 01:34
  g...o prawda nam zamkneli kościół który miał finanse ok ,wszystko malina dwie msze rano nl po poludniu pl. wykorzystane sale etc.Dlatego zeby wspomóc inny kościół którego sytuacja była zła.Co właściwie rozwaliło całą parafie.Lipa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.