Izrael nie przyjmie imigrantów z Syrii i Afryki

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uprzedził w niedzielę, że jego kraj nie zgodzi się na zalanie imigrantami z Syrii i Afryki. Ogłosił też, że powstanie ogrodzenie na granicy z Jordanią.

"Nie pozwolimy, aby Izrael został zalany falą nielegalnych imigrantów i terrorystów" - powiedział na spotkaniu z rządem nazajutrz po apelu przywódcy opozycyjnej Izraelskiej Partii Pracy Isaaka Herzoga o przyjęcie Syryjczyków uciekających przed wojną domową.

"Izrael nie pozostaje obojętny na tragedię uchodźców syryjskich i afrykańskich(...), lecz jest małym państwem, bardzo małym demograficznie i geograficznie i dlatego musimy kontrolować nasze granice" - oznajmił.

Jednocześnie poinformował, że z tego powodu Izrael "zaczyna dziś budowę ogrodzenia na granicy z Jordanią", czwartego "muru" stawianego przez Izrael.

Dodał, że pierwsza część ogrodzenia z Jordanią powstanie w okolicach Ejlatu, kurortu nad Morzem Czerwonym, gdzie Izrael ma zbudować nowe lotnisko. Zapowiedział także, że Izrael wzmocni umocnienia na Wzgórzach Golan, których część, 1200 km kw., okupuje od 1967 roku, a w 1981 roku oficjalnie zaanektował, czemu sprzeciwiła się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Ok. 510 km kw. Wzgórz pozostaje pod kontrolą syryjską.

Herzog zaapelował w sobotę do izraelskich władz o przyjęcie uchodźców z Syrii; odwoływał się do pamięci o ucieczkach Żydów w czasach konfliktów.

Oficjalnie Izrael i Syria są w dalszym ciągu w stanie wojny i Izrael zabronił swoim obywatelom podróży do Syrii. Od początku konfliktu w Syrii cztery lata temu, ponad cztery miliony uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, takich jak Jordania, Liban i Turcja, ale żaden z nich nie próbował dotrzeć do Izraela.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • operator
  06.09.2015 14:37
  Tylko taka postawa daje nadzieję na przyszłość. Nie tylko Izrael co zrozumiałe jest zdecydowany nie "popełniać samobójstwa" również Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Czechy, Japonia (tam zakazany jest islam) i mam nadzieję że po zmianie rządu równiez Polska. Nie wymieniam krajów niedemokratycznych w których również nie patyczkuja sie z islamistami.
  Skrajnie w stosunku do tych krajów zachowuje sie np. Szwecja w której media głównego nurtu zakłamują rzeczywistość na potęgę i choć w tej chwili są drugim na świcie krajem (po lesotho)w ilości gwałtów, mają ok. 200 stref zamknietych w których panuje prawo szariatu i gołym okiem widać że ze spokojnego prawie sennego kraju stali się krajem chaosu i przemocy (na razie w niektórych miejscach). Za taka postawę Szwedzi jak i Niemcy zapłacą ogromna cenę tym większą im dłużej będą uprawiać politykę politycznej poprawności.
 • NL
  06.09.2015 15:00
  Oczywiście, że Il nie przyjmie uciekinierów. W swoim czasie wypędzili z Palestyny milion Palestyńczyków, którzy potem stali się zarzewiem konfliktów w innych krajach tego regionu. Ale jest to polityka ... szkoda gadać. Najpierw wspierają dżichadystów w Syrii obalając proeuropejski rząd Asada, a potem mówią uchodźcom: radźcie sobie sami. Zresztą podobnie postępuje ich wielki i silny, za to niezbyt rozgarnięty pomagier - USA. Najpierw wzniecają konflikty, jak w Syrii i Libanie, rozpętują wojny jak w Afganistanie i Iraku, a potem nie chcą przyjmować uchodźców. Tak ostatni oświadczył rząd USA: uchodźców nie przyjmiemy, ale życzymy Europejczykom powodzenia w rozwiązywaniu tego problemu.
 • też ciekawy
  06.09.2015 15:22
  Ogradzają się czyli budują dla siebie getto.
 • Ajja
  07.09.2015 07:54
  Paczpan - kto by pomyślał, że Izrael jest taki antysemicki...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.