Pełny bilans tragedii w Mekce

769 osób zostało stratowanych na śmierć, a 934 odniosły obrażenia w czwartek podczas hadżdżu, czyli dorocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki - poinformowały w sobotę saudyjskie władze. Poprzedni bilans mówił o co najmniej 717 ofiarach śmiertelnych.

"Najnowsze dane pokazują, że jest 769 zabitych"; nowe ofiary śmiertelne to osoby, "które zmarły w różnych szpitalach już po incydencie" - powiedział minister zdrowia Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih na konferencji prasowej.

Jak dodał, do 934 wzrosła również liczba rannych. Wcześniej podawano, że obrażenia odniosły 863 osoby.

Z dotychczasowych danych wynika, że wśród zabitych jest najwięcej obywateli Iranu. Władze w Teheranie oskarżyły Arabię Saudyjską o zaniedbania i niewłaściwą organizację, które miały przyczynić się do katastrofy. Iran dwukrotnie wezwał do swojego MSZ saudyjskiego charge d'affaires, któremu wręczono oficjalny protest w tej sprawie, oraz zażądał dopuszczenia go do śledztwa, które ma ustalić przyczyny tragedii. Od piątku w kraju trwa trzydniowa żałoba narodowa.

Do tragedii doszło w czwartek w dolinie Mina niedaleko Mekki podczas rytualnego kamienowania szatana na znak wyrzeczenia się zła, gdy tłumy wiernych starły się ze sobą w drodze do symbolizujących szatana kamiennych stel.

To najtragiczniejszy w skutkach incydent podczas hadżdżu od blisko 20 lat. W 2006 roku niedaleko Miny stratowanych na śmierć zostało ponad 360 pielgrzymów.

W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział bierze około 2 mln osób. Obchody hadżdżu są obecnie kontynuowane.

«« | « | 1 | » | »»
  • qwera
    27.09.2015 10:35
    Tak manipulują media. Za nie długo już nikt nie będzie mówił o prześladowaniach chrześcijan przez islamistów, gdy rocznie ginie z ich ręki 100 tys chrześcijan. To muzułmanie są poszkodowani. Dźwig przewrócił się na meczet w Mecce, ponad 700 poturbowanych na śmierć podczas pielgrzymki do Mekki, w Londynie pali się meczet, dziesiątki tysięcy muzułmanów ucieka do Europy, gdzie napotyka na nienawistną reakcji części europejskiego społeczeństwa. Jeszcze ktoś pomyśli, że muzułmanie są prześladowani przez chrześcijanskich terrorystach. I jeszcze na dodatek media chcą ukryć nastroje społeczne w Polsce przemilczając fakt tysięcy Polaków na manifestacjach antyimigracyjnych w dniu wczorajszym.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.