- Niemal całe moje życie towarzyszy mi ten niecodzienny dokument i co najważniejsze nie jest on zapisaną deklaracją złożoną w archiwach, ale czymś co realnie dotyka wzajemnych stosunków chrześcijan i żydów - mówił w Lublinie Michael Schudrich naczelny rabin Polski.
Słowa te padły podczas konferencji w KUL z okazji 50. rocznicy powstania dokumentu "Nostra aetate".
- Ludzie pamiętają ze swego dzieciństwa różne rzeczy. Czasem to jakieś błahostki, smak cukierków czy babcinego ciasta, czasem jakieś wydarzenia, których wagi nie rozumiemy będąc dziećmi. Ja wśród wspomnień mam jeden z niedzielnych poranków - mówił Michael Schudrich.
- Mój ojciec był rabinem w Warszawie. W niedzielny poranek chodziłem z nim do synagogi. Obok niej był kościół katolicki. Tego dnia, jak zwykle wspólnie wybraliśmy się na modlitwy szabasowe. Przechodząc obok kościoła katolickiego zobaczyłem wywieszone czarne flagi. Nigdy wcześniej ich nie widziałem, więc zdziwiony zapytałem ojca, co to znaczy? Odpowiedział mi, że to znak żałoby, bo zmarł właśnie wielki człowiek - wspominał.
- Dopytywałem się dlaczego wielki i wtedy pierwszy raz usłyszałem od ojca o "Nostra aetate". To nie był jeszcze gotowy dokument, ale papież Jan XXIII, który właśnie zmarł, wskazał do niego drogę. Ojciec tłumaczył mi jak wyglądały do tej pory relacje chrześcijan i żydów, i jak to się zaczęło zmieniać. Powiedział, że skoro chrześcijanie mogli po 2000 lat zmienić swój stosunek do Żydów, to i my Żydzi powinniśmy zmienić nasz stosunek do chrześcijan podejmując się dialogu - kontynuował.
- Dziś z perspektywy ponad 50 lat od tamtej rozmowy mogę powiedzieć, że tak się stało. Całe moje życie naznaczone jest dialogiem z chrześcijaństwem, a dokument, którego podpisanie świętujemy, jest moim zdaniem jednym z niewielu, który tak bardzo realnie wpłynął na wzajemne stosunki między religiami. To prawdziwy krok milowy - podkreśla naczelny rabin Polski.
Deklaracja „Nostra aetate” była efektem prac Soboru Watykańskiego II. Została ogłoszona 28 października 1965 roku. Jak piszą polscy biskupi w liście pasterskim związanym z 50-leciem jej powstania, „Nostra aetate” w ciągu półwiecza inspirowała bł. Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka do intensywnego rozwijania dialogu chrześcijan i Żydów.
Na KUL odbyło się sympozjum poświęcone temu dokumentowi. Wśród gości znaleźli się naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz naczelny rabin Rzymu Riccardo di Segni, a także abp Stanisław Budzik i bp Mieczysław Cisło odpowiedzialny w Episkopacie Polski za dialog z judaizmem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...