- Inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela jest wydarzeniem historycznym i jestem przekonany, że nie tylko dla naszego uniwersytetu - mówił rektor KUL.
Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela to nowa jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie w wymiarze międzynarodowym.
- Filary, na których opiera się działalność centrum, można podsumować hasłem: „Wspólna Biblia - Wspólna przeszłość - Wspólna przyszłość”. Odnoszą się one do wspólnych korzeni biblijnych, do wspólnoty dziejów obu społeczności, jak również do potrzeby kształtowania przyszłości opartej na dialogu i otwartości na wielokulturowość - powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Dodał też, że z radością przyjął wiadomość, iż Watykan w zapowiedziach najważniejszych wydarzeń tygodnia w Kościele katolickim umieścił inaugurację tego centrum. - To dla nas zaszczyt i wyzwanie - podkreślił.
Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne ocenił, że Centrum Heschela KUL nie tylko będzie pełniło posługę badawczą, ale przede wszystkim będzie kształtować postawę otwartości na dialog pomiędzy narodami polskim i żydowskim. - Skupiając się na działalności naukowo-badawczej, centrum otwiera się na zagadnienia związane z historią, kulturą i dziedzictwem Żydów, jak również na relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków, w tym współczesności - napisał dyplomata w liście do uczestników uroczystości. - Cieszę się, że znajdujemy coraz to lepsze, właściwe sposoby rozmawiania o przeszłości - podkreślił.
Łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, który był również gościem KUL na inauguracji nowego roku akademickiego, przypomniał, że historia relacji chrześcijańsko-żydowskich była trudna, dlatego tak wielką wartością jest dialog między bratnimi religiami. - Dialog chrześcijańsko-żydowski jest pierwszym i najważniejszym typem dialogu, bo to jest dialog z naszymi korzeniami. Nie możemy mieć dostępu do nauczania Jezusa Chrystusa, jeżeli nie zdajemy sobie sprawy z jego żydowskich korzeni - mówił arcybiskup, przypominając też jedną z najważniejszych książek Heschela pt. „Bóg w poszukiwaniu człowieka”.
Abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski zaznaczył z kolei, że każde nowe centrum dialogu katolicko-żydowskiego jest świadectwem otwartości między wyznawcami obu wielkich religii. - Myślę, że w Lublinie, szczególnie w tej części naszej ojczyzny, która w przeszłości była naznaczona obecnością dużych wspólnot żydowskich, że to centrum da nową możliwość nie tylko poznania i zbliżenia się do myśli żydowskiej - powiedział abp Polak.
Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL przypomniał nauczanie II Soboru Watykańskiego i jego wielkie znaczenie dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. - Z żadną inną religią nie jesteśmy tak powiązani, jak z judaizmem. Kto spotyka Jezusa, ten spotyka też judaizm - mówił. - Jego życie było symfonią szlachetnych czynów i wzniosłych myśli. Wyjątkowo skutecznie potrafił wiązać mądrość przeszłości z problemami teraźniejszości - mówił o patronie centrum abp Stanisław Budzik.
Podczas ceremonii, która zakończyła się wręczeniem nominacji dla zarządu Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz wystąpieniem kantora Symchy Kellera, przedstawiono też Komitet Honorowy oraz Radę Naukową Centrum nowej instytucji.
Dyrektorem Centrum Heschela KUL jest biblista ks. prof. Mirosław S. Wróbel, który na KUL kieruje Sekcją Nauk Biblijnych; ponadto jest tłumaczem Biblii Aramejskiej i badaczem literatury rabinicznej. Doktorat z nauk biblijnych uzyskał na École Biblique w Jerozolimie. Funkcję zastępców dyrektora pełnią dr hab. inż. Witold Mędykowski oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
Siedzibą Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela będzie Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1 w Lublinie. Wśród pierwszych projektów Centrum Heschela KUL, już w okresie Adwentu będzie wspólne katolicko-żydowskie spojrzenie na Biblię. Rabini będą komentować teksty Ewangelii, z kolei katoliccy uczeni przeanalizują teksty czytane w synagogach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?