Kard. Parolin o odpowiedzialności religii za terroryzm...

...i cyklicznych skandalach w Watykanie.

Obowiązkiem zwierzchników muzułmańskich jest jednoznaczne potępienie islamskiego terroryzmu – przypomina watykański sekretarz stanu. W obszernym wywiadzie dla hiszpańskiego tygodnika Vida Nueva kard. Pietro Parolin jasno potwierdza, że terroryzm i skrajne ideologie mają przyczyny nie tylko ekonomiczne i społeczne, ale również duchowe. Aby im zaradzić, Kościół ze swej strony musi zrobić więcej dla zapełnienia pustki, która powstała w świecie zachodnim w konsekwencji duchowego nihilizmu. Zwierzchnicy muzułmańscy natomiast muszą jasno nauczać, że nie da się pogodzić przemocy i religii. Niezbędna jest nowa hermeneutyka, która wykluczyłaby możliwość religijnego uzasadnienia terroryzmu – uważa watykański sekretarz stanu.

Kard. Parolin wspomina też o aktualnym kryzysie migracyjnym w Europie. Oczekuje tu pilnych i wspólnych rozwiązań w ramach Unii Europejskiej. Wierzy, że uda się poszanować prawa zarówno migrantów, jak i obywateli. Sprzeciwia się uogólnieniom, w których migranci są postrzegani jako zagrożenie. Jasno jednak mówi o potrzebie respektowania przez przybyszów wartości i zasad krajów europejskich.

W wywiadzie pada też pytanie o skandale fiansowe w Watykanie, jak to możliwe, że powracają one wciąż na nowo, niemal cyklicznie. Zdaniem kard. Parolina sytuacja jest mniej problematyczna niż się to sugeruje na zewnątrz. Przypomina, że realia Watykanu są dość złożone i jak wszędzie mogą się zdarzyć błędy i niedociągnięcia. Wskazuje na potrzebę dalszych reform i przyznaje, że wysokie oczekiwania względem osób duchownych w tym względzie są uzasadnione.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.