Kościół na międzyreligijnej manifestacji tolerancji

Manifestacja pod hasłem walki z ekstremizmem religijnym i terroryzmem oraz promowania pluralizmu jako fundamentu społeczeństwa indonezyjskiego odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 stycznia w Dżakarcie.

Odbędzie się ona na placu, gdzie blisko siebie znajdują się wielki meczet i katolicka katedra. Organizatorem jest największy w Indonezji ruch sunnicki Nahdlatul Ulama (Nu). Spodziewanych jest ok. 10 tys. uczestników. Obok 13 organizacji muzułmańskich oraz protestantów i konfucjanistów udział zapowiedzieli również biskupi katoliccy.

„Z pewnością będziemy uczestniczyć w tym wydarzeniu, by zanieść przesłanie, że różnorodność powinna być siłą narodu. Musimy pokazać, że pokojowe współistnienie jest możliwe” – powiedział ks. Guido Suprapto. Sekretarz komisji tamtejszego episkopatu ds. apostolstwa świeckich zaznaczył również, że archidiecezja Dżakarty wydrukowała już specjalne ulotki informacyjne na ten temat. Są one rozprowadzane we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich.

Sami organizatorzy podkreślają, że przyświeca im idea jedności różnych grup tworzących naród indonezyjski. Ma to być także próba przeciwdziałania wszelkim możliwym wpływom w tym kraju tzw. Państwa Islamskiego. „Takie niebezpieczeństwo jest oczywiste, ono istnieje. Widzieliśmy, że niektórzy odważyli się już wywiesić na ulicach jego flagi. Są także ludzie, którzy jadą walczyć do Syrii, a następnie tu wracają. Rząd jednak nic nie robi, by temu przeciwdziałać” – powiedział jeden z organizatorów marszu Mursyudi Syuhud, przewodniczący ruchu Nahdlatul Ulama .

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.