Polska religijność - wybiórcza i synkretyczna

- Polska religijność jest synkretyczna i wybiórcza, a z badań CBOS wynika, że tylko 35 procent katolików to katolicy ortodoksyjni - mówił socjolog o. Andrzej Potocki OP z Uniwersytetu Warszawskiego, który wziął udział w spotkaniu dyrektorów wydziałów duszpasterskich, delegatów KEP, konsulty męskiej i żeńskiej oraz świeckich konsekrowanych.

Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się 1 marca w Warszawie pod przewodnictwem Komisji Duszpasterskiej KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Referat, z którego wynika, że mimo iż 94 proc. Polaków przyznaje się do przynależności do Kościoła, według badań CBOS tylko 35 procent katolików to katolicy ortodoksyjni.

Duchowość chrzcielna będzie głównym tematem programu duszpasterskiego na rok 2016/2017.
Mówił o tym ks. Szymon Stułowski, konsultor Komisji Duszpasterskiej KEP, w czasie dwudniowego spotkania dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich, duszpasterzy krajowych, delegatów KEP, konsulty żeńskiej i męskiej oraz świeckich konsekrowanych, które rozpoczęło się dziś w Warszawie.

O społecznym kontekście ewangelizacji mówił o. prof. Andrzej Potocki OP z Uniwersytetu Warszawskiego. Przytoczył on szereg badań CBOS, z których wynika, że wiara w Polsce staje się coraz bardziej selektywna i synkretyczna i jest to rzeczywistość, z którą muszą zmierzyć się duszpasterze. Sytuacja po 1989 r. jest taka, że zanika polonocentryzm, dychotomiczna wizja świata z ostrym podziałem na dobro i zło z czasów PRL, jesteśmy na rynku idei, na którym człowiek ma prawo wybierać, selekcjonować, odrzucać, a chrześcijaństwo jest jedną z wielu ofert. Kościół ma poważne atuty - mówił o. Potocki, gdyż jest "rozpoznawalny", ma narzędzia głoszenia - parafie, zakony, sanktuaria, kurie oraz ofertę wiary i moralności.

- Wobec tego - mówił prelegent - należy zadać pytanie, czy ludzie, do których idziemy, nas potrzebują. Przypomniał badania, z których wynika, że ksiądz jest niżej ceniony w opinii społecznej niż sprzątaczka. Z drugiej strony od lat ok. 94 proc. badanych przyznaje się do katolicyzmu. Badania wykazują też, że ankietowani nie życzą sobie większego wpływu Kościoła na życie społeczne, a jeśli chcą, by się zwiększył, to w dziedzinie edukacji i życia rodzinnego.

O. Potocki przytoczył też badania, z których wynika, że spada odsetek wierzących, którzy stosują się do nauczania Kościoła (2000 - 56,7; 2012 - 46 proc.; wiarę na własny sposób deklarowało zaś 39,6 w 2000 i 47,3 w 2012). Wynika stąd, że możemy mówić o wierze kościelnej i sprywatyzowanej - podkreślił socjolog z UW. Zwrócił tez uwagę, że zmianie ulegają także motywy wiary - od tradycyjnej do wiary osobistego wyboru.

Prelegent zanalizował też treść wiary. Badania wykazują, że jest coraz bardziej selektywna - w 1997 r. w nieśmiertelność duszy wierzyło 76 proc. ankietowanych, w 2015 - 69. W sąd ostateczny w tych samych latach - 77 proc. wobec 70. Niemal co trzeci ankietowany (30 proc.) deklarował w 1997 wiarę w to, że zwierzęta mają dusze; w 2015 było ich już 36 proc. - Selektywność wiary łączy się więc z synkretyzmem, z czerpania elementów z innych religii. Według badań CBOS 35 proc. katolików w Polsce to katolicy ortodoksyjni i widać, jak bardzo ta liczba odbiega od wskaźnika deklarowanej wiary.

Podobnie jest ze źródłem moralności - w 2005 46 proc. wskazywało, że tkwi ona w człowieku, w 2013 tego zdania było 57 proc. badanych. W analogicznych latach tylko 27 proc twierdziło, że źródło moralności jest w Bogu, w 2013 tego zdania było tylko 19 proc. Zdaniem o. Potockiego odzwierciedla to proces autonomizacji, coraz mniej ludzi uznaje, że sankcje moralne usytuowane są w religii, jest to sekularyzacja moralności.

- Sekularyzacja moralności i selektywność wiary są najbardziej charakterystycznymi zjawiskami w modelach religijności, a posługa duszpasterska powinna iść w kierunku połączenia moralności i wiary - zakończył o. Potocki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • trzinaalli
  02.03.2016 23:31
  Polską religijność można określić słowami Jezusa: "Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.".
 • Maciej1
  04.03.2016 14:44
  Dlaczego badania CBOS mają być miarodajne. Jeżeli mają dotyczyć religii i wiary to pytania mają opracować teolodzy a nie ludzie którzy nie mają nic wspólnego z wiarą. Czy uczelnia katolicka nie może takich wiarygodnych badań przeprowadzić i rzetelnie opracować? Polska religijność jest przykładem dla narodów a tu krytyka że synkretyczna i wybiórcza! Może ks. Potocki napisze jak ma wyglądać nasza religijność. Dla nas przykładem miała być Irlandia w której jest eutanazja i związki partnerskie. Religijność jest pojęciem bardzo szerokim która obejmuję wiedzę o Bogu, praktyki religijne i życie według wiary. Uważam że wiedzę o Bogu mamy bardzo małą mimo że katecheza jest od 3 roku życia. Praktyki religijne dobre, a życie według wiary złe.
 • DYREKTOR
  05.03.2016 10:49

  Unikam jak tylko mogę, oceniania religijności innych. Zastanawiam się jednak często, jaką rolę i czym skutkować winna wiara. Widzę oto dwie rodziny mieszkające obok , przez miedzę. Skłócone bez większych powodów, zazdrosne o wszystko, nie życzliwe dla siebie, często wzajemnie, świadomie sobie dokuczające, nieuzasadnionym pomawianiem o różne nieprawdziwe rzeczy. ...........Chodzą oni jednak do kościoła na każde rekolekcje, na msze, są przykładem, na poprawność uczestnictwa w życiu parafii.Czy taka postawa jest do zaakceptowania, ......a może posiadamy mało wiedzy na temat czym jest nasza wiara ?. i jaka winna być jej rola w codziennym naszym życiu. Kto nas winien edukować???

 • ewima
  07.03.2016 15:03
  mi kościół nie jest do niczego potrzeby religia to moja sprawa prywatna i nic nikomu do tego nie wierzę ani w jedno ani drugie każdy człowiek ma swoje życie Bóg też miał z historii jego życia powstała religia ale to było jego życie a każdy człowiek ma swoje życie i tworzy własną historię bo kiedy żyjemy tak jak inni chcą wtedy nie jesteśmy indywidualnie myślącymi istotami tylko kukiełkami którymi można manipulować i wszystko wmówić
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.