Film przedstawia pięć przypadków najbardziej spektakularnych „zaginięć” młodych dziewcząt w Wielkiej Brytanii, które znalazły się szeregach Państwa Islamskiego.
Według twórców dokumentu „Uwiedzionych przez dżihad” przynajmniej 22 dziewcząt z Wielkiej Brytanii dołączyło do bojowników ISIS. Ale nie jest to wyłącznie problem brytyjski. Dotyczy całej Europy.
Dlaczego wyjeżdżają, co powoduje, że porzucają wygodne życie w kraju i wybierają niebezpieczne życie często bezpośrednio na linii frontu? Czy nie zdają sobie sprawy z tego co im grozi? A przecież śmierć od bomby czy pocisku to nie jedyne zagrożenie.
Przekazy medialne pełne są przecież doniesień o tym jak bandyci z ISIS traktują kobiety na zajmowanych przez siebie terenach. Jak również te, które do nich dołączyły, ale później, kiedy zastana tu rzeczywistość okazała się odległa od ich wyobrażeń chciały wrócić do kraju.
Film brytyjskich dokumentalistów przedstawia pięć przypadków najbardziej spektakularnych „zaginięć” młodych dziewcząt w Wielkiej Brytanii, które później znalazły się szeregach Państwa Islamskiego.
Znalazła się wśród nich m.in. 21-letnia Aqsa Mahmood, studentka z Glasgow i dwie bliźniaczki Halane z Manchesteru, które miały jedynie 17 lat, kiedy uciekły do Syrii. Ich przyjaciele i rodzina przybliżają sposoby rozumowania dziewcząt w okresie ich zniknięcia, a zdjęcia z Syrii i relacje tych, którzy byli członkami grup dżihadystycznych w Anglii, ukazują ich dalsze losy i działalność już w szeregach ISIS.
Autorzy dokumentu przedstawiają, i to właśnie wydaje się w filmie najciekawsze, sposoby werbunku przez ISIS młodych dziewcząt na których dokonują swoistego prania mózgu prowadzonego za pomocą internetu. Właśnie internet stał się narzędziem, który pozwala im prowadzić działalność na tak szeroką skalę. To za jego pomocą młode dziewczyny stają się narzeczonymi bojowników ISIS. Na Twisterze działało nawet specjalne konto ułatwiające dżihadystyczne swatanie. Dziewczyny z Zachodu są dla ISIS najcenniejszym nabytkiem, bo znają jego realia i same werbują online nowe „narzeczone” dla bojowników. Oczywiście nie wszystkie, bo tym którym coś się nie spodoba i chcą wrócić do rodziny grozi egzekucja.
Film wyemituje TVP 2 w poniedziałek, 11 kwietnia, o godz. 22. 55.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…