- Powinniśmy otworzyć się na Ducha Świętego, żeby dać muzułmanom konkretne świadectwo o Chrystusie, który jest Synem Bożym - mówił ks. dr Adam Wąs, werbista, podczas debaty o relacjach islamsko-chrześcijańskich.
- Możliwe, że Muhammad chciał być prorokiem dla Żydów i chrześcijan, ale ci go odrzucili - mówiła prof. Katarzyna Pachniak, arabistka z UW podczas sympozjum poświęconego relacjom między chrześcijaństwem a islamem. Jak podkreśliła w swoim referacie, postawa muzułmanów wobec wyznawców Chrystusa była niejednoznaczna i zmieniała sie w czasie. Mamy niewiele źródeł na temat spotkań chrześcijan z pierwszymi muzułmanami. Islamskie źródła wspominają m.in. o syryjskim mnichu, który miał zobaczyć aureolę nad głową Mahometa oraz o etiopskim królu, którego prorok miał odwiedzić. Mahomet nazywał chrześcijan ludźmi "najbliższymi" religii islamskiej, ale innym razem potępiał wiarę w Trójcę Świętą.
Prof. Pachniak podkreśliła, że ostatecznie twórca islamu pozwolił chrześcijanom wyznawać ich religię, ale nakazał płacenie dodatkowego podatku. Relacje były napięte w czasie krucjat, choć jak wspomniałą arabistka, zdarzały się takie sytuacje, jak sojusz chrześcijan z islamskimi asasynami.
Bp Rafał Markowski zwrócił z kolei uwagę na to, że Koran w okreslony sposób kształtuje nie tylko relacje człowieka z Allahem, ale i stosunki społeczne czy sposób zarządzania państwem.
- W religii nie ma przymusu - stwierdził bp Markowski. - Problem zaczyna się, gdy patrzymy przez pryzmat państwa muzułmańskiego. Apostazja to zdrada państwa.
Ks. dr Adam Wąs nakreślił podstawowe różnice teologiczne między islamem a chrześcijaństwem. Jak zaznaczył, muzułmanie uważają, że Żydzi zafałszowali przesłanie Mojżesza, w związku z czym pojawił się Jezus, a chrześcijanie wykoślawili naukę jezusa, na co odpowiedzią jest Koran. Werbista dodał, że w świecie islamu istniał nurt teologiczny zakładający, że Koran jest stworzony, bo gdyby tak nie było, stanowiłby swego rodzaju konkurencję dla samego Allaha. Wygrał jednak prąd, zgodnie z którym idea Koranu jest odwieczna, a jedynie przyjęła w pewnym momencie konkretną formę. Ks. Adam Wąs przypomniał ponadto, że muzułmanie nie uznają bóstwa Chrystusa oraz Trójcy Świętej.
- Powinniśmy otworzyć się na Ducha Świętego, żeby dać muzułmanom konkretne świadectwo o Chrystusie, który jest Synem Bożym - zakończył werbista.
Sympozjum zatytułowane "Spotkanie z islamem. Między dialogiem a konfrontacją" odbywało się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. Dewajtis w Warszawie. Frekwencja była tak duża, że część słuchaczy musiała usiąść poza salą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…