"Nie można irracjonalnie przyjmować migrantów"

Wobec islamskiego terroryzmu należy zastanowić się nad tym, jak zbyt zachodni model demokracji eksportowano do takich krajów jak Irak - powiedział papież Franciszek gazecie "La Croix". Dodał, że nie można w sposób irracjonalny otwierać drzwi przed migrantami.

Podczas przeprowadzonej w poniedziałek rozmowy, której fragmenty rozpowszechniono przed publikacją we francuskim dzienniku, Franciszek, odnosząc się do obaw przed islamem w społeczeństwach europejskich, oświadczył: "Sądzę, że dzisiaj nie ma strachu przed islamem, ale jest przed Państwem Islamskim i jego wojną polegającą na podbijaniu terenów, która częściowo bierze się z islamu".

"To prawda, że idea podboju należy do ducha islamu. Ale można by interpretować zgodnie z tą samą ideą zakończenie Ewangelii według św. Mateusza, gdzie Jezus wysyła swych uczniów do wszystkich narodów" - zauważył papież. Następnie, mówiąc o tym, że do Iraku "eksportowano" zbyt zachodni model demokracji, przypomniał, że wcześniej działał tam silny rząd. Podobnie według niego jest w przypadku Libii, gdzie istnieje struktura plemienna.

"Nie możemy iść naprzód, nie biorąc pod uwagę tych kultur" - stwierdził Franciszek, który przytoczył słowa mieszkańca Libii: "Byliśmy przyzwyczajeni do (Muammara) Kadafiego, teraz mamy ich 50".

Franciszek wyraził opinię, że koegzystencja między chrześcijanami a muzułmanami jest możliwa.

Pytany o to, czy Europa jest w stanie przyjąć tak wielu migrantów, ilu napływa obecnie, odparł, że jest to pytanie "odpowiedzialne", bo - jak dodał - "nie można otwierać drzwi w sposób irracjonalny".

"Ale należy zadać podstawowe pytanie, dlaczego jest teraz tylu migrantów" - dodał.

Papież wskazał, że podstawową przyczyną tego stanu rzeczy są wojny na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz zacofanie tego kontynentu, które powoduje głód.

"Jeśli są wojny, to dlatego, że są producenci broni, którzy mogą zostać usprawiedliwieni celami obronnymi, ale są też przede wszystkim handlarze bronią. Jeśli jest takie bezrobocie, to z braku inwestycji zdolnych dać pracę, której Afryka tak bardzo potrzebuje" - oświadczył Franciszek.

W jego opinii "najgorszą formą przyjmowania migrantów jest tworzenie gett". Konieczna jest zaś, dodał, ich integracja. Sprawcy zamachów w Brukseli byli synami imigrantów, ale "wychowali się w getcie" - powiedział.

Papież mówił też o nowym burmistrzu Londynu Sadiqu Khanie z rodziny pakistańskich muzułmanów i stwierdził: "złożył przysięgę w katedrze i na pewno spotka się z królową".

"To dowodzi potrzeby tego, aby Europa odkryła ponownie swą zdolność do integracji" - oznajmił Franciszek, podkreślając, że jest ona tym bardziej konieczna, że kontynent "w rezultacie egoistycznego dążenia do dobrobytu przeżywa poważny problem spadku wskaźnika narodzin".

W wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego stwierdził, że "rynek całkowicie wolny nie funkcjonuje". "Rynki same w sobie są dobrem, ale wymagają obecności trzeciej strony albo państwa, które by je monitorowało i równoważyło" - uważa papież, którego zdaniem potrzebna jest "społeczna gospodarka rynkowa".

Według Franciszka państwa muszą być laickie, bo "te wyznaniowe źle kończą, są sprzeczne z historią".

"Uważam, że wersja laicka, której towarzyszy solidne prawo gwarantujące wolność religii, stanowi punkt odniesienia, by móc iść naprzód" - zauważył. Zdaniem papieża jeśli muzułmanka chce nosić chustę, powinna mieć do tego prawo, tak jak katolik do noszenia krzyża.

"Skromna krytyka, jaką chciałbym skierować pod adresem Francji, dotyczy tego, że przesadza z laickością" - oświadczył Franciszek, wskazując, że to prowadzi do uważania religii za "podkultury".

Zdaniem papieża należy szanować prawo do sprzeciwu sumienia, także w przypadku urzędników publicznych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna Panna
  17.05.2016 20:27

  UNIWERSALNY KLUCZ DO INTERPRETOWANIA KONTROWERSYJNYCH WYPOWIEDZI PAPIEŻA FRANCISZKA

  Należy wybrać jedną, lub kilka opcji, ale nie więcej niż trzy.

   a) wypowiedź została wyrwana z kontekstu
   b) wypowiedź została zmanipulowana przez żądne sensacji media                                              c) wypowiedź została błędnie zinterpretowana              d) wypowiedź została błędnie przetłumaczona              e) wypowiedź jest nowatorska - i dlatego niezrozumiała    f) papież chciał nas zaskoczyć - a my jesteśmy zamknięci na niespodzianki Ducha Świętego                  g) to był taki skrót myślowy, który nie został zrozumiany                                                                 h) papież ma taki styl, a my chcielibyśmy, żeby zawsze było "po staremu"                                                           i) papież pochodzi z Ameryki Południowej - a tam wszystko jest inaczej                                                     j) papież pochodzi z Ameryki Południowej i dlatego zjawisko islamu jest mu obce

 • ertyk
  17.05.2016 23:37
  Jedna prośba do wszystkich plecacych coś o nieomylności papieża: wszystko jest precyzyjnie zdefiniowane w dokumentach SWI. Wystarczy poczytać. Ja błagam, błagam!: zapoznajcie się z tematem, zanim zaczniecie gadać.
 • aca
  18.05.2016 01:09
  "To prawda, że idea podboju należy do ducha islamu. Ale można by interpretować zgodnie z tą samą ideą zakończenie Ewangelii według św. Mateusza, gdzie Jezus wysyła swych uczniów do wszystkich narodów" - zauważył papież.

  No jasne, Pan Jezus powiedział swoim uczniom: idźcie i wyrzynajcie w moje Imię całe narody, aż uczynicie siłą wszystkich katolikami.
 • JAWA25
  20.02.2017 11:35
  http://www.citizengo.org/de/pr/40917-amnestie-fuer-petr-jasek-hassan-kodi-und-abdulmonem-abdulmawla-jetzt
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.