Diecezja Kielecka zaprasza na obchody Ogólnopolskiego XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które będą miały miejsce we wtorek, 17 stycznia 2017 r.
Ponad 20 lat temu biskupi polscy do kalendarza kościelnego wpisali ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu. Była to odpowiedź na wezwanie soborowego dokumentu Nostra aetate, aby „ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy”. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii” (św. Jan Paweł II).
Hasłem tegorocznego, już XX Dnia Judaizmu w Polsce są słowa z Księgi Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (20,7). Przywołują one nie tylko dramatyzm Jeremiaszowego prorockiego powołania, lecz także tragizm losu całego narodu, ze świadomością Bożego wybrania z jednej strony, a zbiorowym doświadczeniem z drugiej. Można tę sytuację odnieść do wszystkich niewoli wybranego narodu, zwłaszcza do czasu Zagłady. Tematyka wokół tegorocznego hasła niesie w sobie wiele pytań, na które katolicy i Żydzi będą wspólnie poszukiwali odpowiedzi, gdyż obchody Dnia Judaizmu są też okazją do snucia wspólnej teologicznej i egzystencjalnej refleksji.
Gościem specjalnym ogólnopolskich obchodów jubileuszowego, XX Dnia Judaizmu w Kielcach będzie rabin prof. Abraham Skórka - rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva, przyjaciel Papieża Franciszka.
Centralnym punktem obchodów XX Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne w Bazylice Katedralnej o godz. 16.30. W programie znalazły się ponadto: konferencja prasowa, modlitwy w miejscach pamięci, sesja naukowa z wykładem rabina prof. Skórki i dyskusja panelową, otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym, wieczorna modlitwa psalmami.
Poniżej podajemy program obchodów:
XX OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ JUDAIZMU
pod hasłem
Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść (Jr 20,7)
KIELCE 17 stycznia 2017 r.
9.30 - Urząd Miejski – Rozpoczęcie, przemówienia, konferencja prasowa
10.30 - Pomnik „Menora” Al. IX Wieków Kielc
Przejście na ul. Warszawską 17 pod budynek dawnej synagogi, przy tablicy „Pamięci 27000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady” oraz przy Murze Pamięci „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” – krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej.
11.45 - 14.00 Aula Wyższego Seminarium Duchownego
16.00 Muzeum Diecezjalne – otwarcie wystawy
16.30 Bazylika Katedralna – Nabożeństwo biblijne
19.30 Kieleckie Centrum Kultury, duża scena
Żydowska modlitwa wieczorna: „Wieczór psalmów” – interpretacja żydowska i chrześcijańska
Patronat honorowy:
Mecenat:
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…