Potrzeba dialogu ponad różnicami

Kościół apeluje o odnowę społeczeństwa.

Do modlitwy za społeczeństwo Nigerii zachęcił przewodniczący tamtejszego episkopatu. „Niech Pan da nam łaskę – pisze abp Ignatius Kaigama – abyśmy byli aktywnymi uczestnikami oczyszczania oblicza naszego zniekształconego, zakrwawionego i skorumpowanego społeczeństwa, tak byśmy wszyscy mogli doświadczyć potężnego miłosierdzia Bożego podczas obecnego Wielkiego Postu, a także później”.

Hierarcha zwraca uwagę, że sytuacja w Nigerii jest dziś najgorsza od dziesięcioleci. Kraj stanął w obliczu przemocy, kryzysu gospodarczego i groźby głodu. Od roku 2009 islamistyczna grupa Boko Haram systematycznie prowadzi kampanię terroru, głównie w północno-wschodniej części kraju. Co najmniej 20 tys. osób zostało zabitych, a ponad 2,6 miliona wysiedlonych. Ataki bojówek doprowadziły do ​​wzmożonych napięć między chrześcijanami i muzułmanami.

Przedstawiając ponury obraz kraju, przewodniczący nigeryjskiego episkopatu podkreśla jednocześnie, że wiara może pomóc w budowie mostów i przynieść uzdrowienie zdruzgotanemu społeczeństwu. Wzywa do pokoju i dialogu. W wielkopostnym liście, którego kopia została wysłana do papieskiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pisze: „Trzeba nam dzisiaj prawdziwego dialogu ponad różnicami etnicznymi, religijnymi i politycznymi. Należy jeszcze wiele zrobić, aby wspierać pokój, wyeliminować przemoc, zapewnić porządek i braterstwo w różnych częściach Nigerii, gdzie nieporozumienia z przyczyn religijnych, etnicznych czy ekonomicznych mają negatywne konsekwencje” – zauważa abp Kaigama.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg