Niebezpieczny precedens

W Rosji zdelegalizowano Świadków Jehowy.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał organizację Świadkowie Jehowy za ekstremistyczną i wydał postanowienie o jej delegalizacji. Oznacza to likwidację wszystkich jej struktur oraz konfiskatę jej majątku, który przejdzie na rzecz skarbu państwa. Decyzja nie jest prawomocna i może być zaskarżona do instancji apelacyjnej, która ma obowiązek rozpatrzyć skargę w ciągu miesiąca. Już w lutym Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej przesłało do krajowego Centrum Administracyjnego Świadków Jehowy, znajdującego się we wsi Sołniecznoje pod Petersburgiem, żądanie udostępnienia informacji dotyczących wszystkich ośrodków w całym kraju. W ostatnich miesiącach miały także miejsce przypadki, m.in. w Sewastopolu, podrzucania w ośrodkach Świadków Jehowy publikacji umieszczonych w spisie zakazanej literatury ekstremistycznej. Dzisiaj widać, że było to przygotowanie do delegalizacji. W ten sposób władze „uczciły” 25-lecie rejestracji krajowych struktur  Świadków Jehowy w Rosji.

Kierownictwo  organizacji zapowiada odwołanie się od tej decyzji, ale szanse na pozytywne rozstrzygnięcie są niewielkie. Delegalizacja nastąpiła na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości FR, w którym zarzucono Świadkom Jehowy łamanie przepisów art. 282 Kodeksu Karnego FR ("wzbudzanie nienawiści lub wrogości"). Ta decyzja wpisuje się w zauważalną w Rosji od kilku lat tendencję do zaostrzania ustawodawstwa ograniczającego swobody i prawa obywatelskie. Pretekstem jest właśnie dowolna interpretacja przepisów nakazujących walkę z ekstremizmem, zwłaszcza na tle religijnym. Od kilku lat tworzony jest i uzupełniany sądowy wykaz organizacji uznanych za ekstremistyczne. Zaliczono do nich szereg ruchów i stowarzyszeń muzułmańskich, w tym Państwo Islamskie, ale także wspólnoty o podłożu chrześcijańskim oraz lokalne oddziały Świadków Jehowy. Do tej pory, poza delegalizacją w 2015 r. Scjentologicznego Kościoła Moskwy, nie było w Rosji likwidacji całej wspólnoty religijnej.

Można mieć różne zdanie o aktywności Świadków Jehowy, nie ulega jednak wątpliwości, że mają oni prawo do legalnego istnienia, jeśli nie łamią prawa. Tymczasem wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości FR był ogólnikowy i nie wskazywał, na czym konkretnie miałby polegać ich ekstremizm. Ocenia się, że ta wspólnota liczy w Rosji ok. 200 tys. wiernych, skupionych w ponad 2200 ośrodkach (zborach). Jej lider Wasylij Kalin stwierdził, że delegalizacja jest groźnym precedensem w życiu społecznym Rosji, i trudno się z nim nie zgodzić. Teraz na podstawie zarzutów o działalność ekstremistyczną będzie można zdelegalizować dowolną wspólnotę wyznaniową.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • gut
  25.04.2017 21:07
  Ja też uważam, że każde wyznanie, wiara, religia powinna cieszyć się szacunkiem, wolnością i spokojem. I w przypadku tej konkretnej wspólnoty religijnej - też - powinno być wyrażone uznanie i tolerancja. Natomiast, trudno taki kraj - jak - Francja uznać, za - sprzyjający, czy wrogi - wobec tego, co związane z tym co - religijne - jak tako, ale sama Francja, też to właśnie wyznanie - umieściło w katalogu jako stanowiące zagrożenie dla społeczeństwa, państwa. A to tylko dlatego, że sama osoba - kobieta, obywatelka Francji - opowiedziała osobiście na rozmowie z panią minister Francji od właśnie tych spraw - o tym co ją spotkało ze strony tej wiary, jaką naprawdę gehennę przeszła... Nawet program telewizyjny był temu poświęcony. Ale ja piszę - to - co sam wiem... I nie chcę przesądzać jak być powinno, ale piszę jako było w przypadku Francji...
 • Gość kochajacy Jehowe!
  01.05.2017 21:17
  Swiadkowie Jehowy od ponad 100 lat glosza DOBRA NOWINE O KROLESTWIE, ktore ma zapanowac nad cala ziemia! Modlimy sie: Ojcze nasz, ktory jestes w niebie swiec sie imie twoje (JEHOWA), przyjdz krolestwo twoje, jak w niebie tak i na ziemi (...). To Jezus powiedzial: ta dobra nowina o krolestwie bedzie gloszona po calej zimi i wtedy nadejdzie koniec! Swiadkowie Jehowy zdelegalizowani za poslugiwanie sie Biblia. Jezus powiedzial najpierw mnie znienawidzili, was tez beda nienawidziec!Putin poszedl w slady Stalina (ten zeslal na Sybir cale rodziny S J, odebral im domy), Hitlera, wysylali S J do obozow koncentracyjnych (nie chcieli oddawac mu czci: heil Hitler, odmawiali sluzby wojskowej, bo przestrzegaja przykazania: NIE ZABIJAJ! Bez wzgledu na to jaki "rezim jest w modzie" SJ nie maja na swoich rekach "krwi" bliznich. Jedyna ich "bronia" jest BIBLIA przez rezim Putina zaliczony do ekstremizmu postawiony na rowni z terroryzmem. Jezusa zabili do nie gral do jednej "bramki" z politykami i przywodcami religijnymi. Nic sie nie zmienilo.
 • Bogdan Kierpiec
  17.05.2017 12:59
  Putin i jego rząd mają na swoich rękach popełnienie wiele tysięcy morderstw. Pozwalają istnieć prawnie grupom które popierają ich morderstwa.

  Religie szatańskie popierają rządy tego świata, natomiast prawdziwa grupa Jezusa Chrystusa nie popiera morderstw.

  Nakaz Jezusa Chrystusa : „Miłujcie swych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze tym, którzy was nienawidzą” (Łk 6:27, 28). „Miłujcie swych nieprzyjaciół” (MATEUSZA 5:44).

  Niezależna encyklopedia o Świadkach Jehowy : "Neutralność. Zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz nie uczestniczą w konfliktach zbrojnych ani nie zgadzają się na odbywanie służby wojskowej" Encyklopedia Wikipedia

  Szwajcarska gazeta Reformierte Presse podała, że według raportu African Rights — organizacji zajmującej się obroną praw człowieka — w ruandyjskiej rzezi w roku 1994 uczestniczyły wszystkie kościoły „z wyjątkiem Świadków Jehowy”.

  Jezus Chrystus nie uznaje grupy religijne za chrześcijan, które nie pozostają w Jego słowie np. w sprawie miłowania nieprzyjaciół.

  „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (JANA 8:31, 32).
 • Akcja!
  28.09.2017 08:21
  gut - Bogusława Mądrzak, Marcin B-Om - Marcin Florian Gawrycki
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.