Kalendarz ekumeniczno-międzyreligijny

9 października 2005 - 29 listopada 2008

publikacja 02.09.2002 16:06

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota

Niedziela 14 września 2008 r.


Katolicyzm - Lb 21,4b-9 • Ps 78 • Flp 2,6-11 • J 3,13-17 - PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO, ŚWIĘTO, Alberta (bp)
Prawosławie - XIII NIEDZIELA PO PIĘĆDZIESIĄTNICY. POCZĄTEK INDYKTIONU - Nowego Roku Cerkiewnego; praw. Jozuego, św. Marty, prep. Symeona
Luteranizm - XVII Niedziela po Trójcy Świętej, Podwyższenie Krzyża Świętego

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Co znaczy wierzyć? Dla mnie – uniżyć się! Wtedy dużo radykalniej dostrzegam wywyższenie Jezusa, Syna Bożego, ukrzyżowanego za nas i dla naszego zbawienia. Klękam pod krzyżem i patrzę w górę. Patrzę jednak już nie oczyma, ale sercem pragnącym uzdrowienia. Uniżenie nie jest poniżeniem! W uniżeniu pozwalamy Jezusowi, by nas prowadził, zawierzamy nasze życie, powierzamy najgłębsze tajnie naszych dusz. Wtedy już nie my żyjemy, ale żyje w nas Jezus Chrystus. Nasze czasy obfitują w bożki, w fałszywych proroków, mamiących i zwodzących promocyjną ekstazą albo wirtualnym szczęściem. Zdarza się, iż żyjemy jak marionetki, manipulowani przez uzależnienia, choroby psychiczne i opętania! A Jezus po to został posłany, by nas po ludzku zrozumieć, przytulić, uwolnić ze zniewoleń i ZBAWIĆ. Byśmy nie zginęli na bezdrożach niewiary! Ojciec daje to, co ma najcenniejszego – swojego Jednorodzonego Syna. Tak niepojęta jest miłość Boga do człowieka. Dlatego: Pozwól mi serce wypłakać Do Ran Świętych przyłożyć By ulżyć Ci Panie Na to „mnie – zbawianie”. (Adam Pluciński – grzesznik, żebrak Bożego Miłosierdzia, grajek).

Poniedziałek 15 września 2008 r.


Katolicyzm - Hbr 5,7-9 • Ps 31 • J 19,25-27 (Łk 2,33-35) - Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, wspomnienie, Katarzyny (w), Albina (bp)
Prawosławie - XIV tydzień po Pięćdziesiątnicy, prep. Antoniego Pieczerskiego, prep. Jana

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. (J 19,25)

Jedno suche zdanie – że stała pod krzyżem. To wszystko. Ale powściągliwość Ewangelisty nie dziwi. Trudno przypuszczać, co czuli: Matka i Syn. Trudno domniemywać, dochodzić, bo jakże to nazwać, jak wyrazić ten ból – wzajemnie spotęgowany bezbrzeżną miłością. Nie mógł Jej przed tym uchronić; musiał się zgodzić na Jej cierpienie, na Jej samotność, na Jej starość bez Niego. Musiał wiedzieć, choć my nie wiemy, czy kiedykolwiek o tym rozmawiali, że Ona też się zgadza na wszystko. Że jest wspólnikiem Jego sprawy. Do końca. Że rozumie, czym jest nieuchronność. I – choć jej o to nie prosił – że weźmie Go na ręce, gdy umrze.

Myśl na dziś

Gdy nadejdzie „godzina naszej śmierci”, wiemy, że Matka będzie z nami. (Wilfrid Stinissen)

Wtorek 16 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 12,12-14.27-31a • Ps 100 • Łk 7,11-17 - Świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa, wspomnienie, Edyty (dz)
Prawosławie - św. Cypriana, prep. Doroteusza, wlk. męcz. Eutymii, męcz. Ludmiły

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Gdy zbliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego, jedynego syna matki, a ta była wdową. (Łk 7,12)

Gdyby ją sobie wyobrazić… Na pewno słyszała o Jezusie. Wówczas już rzesze za Nim chodziły i sprawa była dość głośna. Ale ona zawsze źle się czuła w tłumie. Nie należała do tych, którzy – jak widziała – z daleka już Go nawoływali, zapraszali do swych domów, wyciągali ręce, by dotknąć jego szat, przynosili przed Niego swoich chorych. Zresztą bieda, chore dziecko… Mówili jej, żeby Go poszukała, poprosiła – przecież tak wielu uzdrowił, ale było w niej zbyt wiele współczucia: wiedziała, jak jest zmęczony, jak zajęty, jak niezrozumiany. Poza tym była pokorna: wiedziała, że człowiek ze śmiercią nie wygra. Męża już przecież pochowała, żaden cud się nie zdarzył. Przecież nie mógł jej znać. Skąd więc wiedział – zastanawiała się do końca życia – że tego dnia, o tej porze, u bram miasta tak bardzo na Niego liczyła.

Myśl na dziś

Szacunek dla człowieka w dużym stopniu polega na szacunku dla cierpienia. (Henri de Lubac)

Środa 17 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 12,31-13,13 • Ps 33 • Łk 7,31-35 - Św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła, Bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa, Justyna (m.)
Prawosławie - św. Jozafata, św. Mojżesza

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce. (1 Kor 13,11)

Wszystko się zmieni. Prawa czasu, natury, biologii – są poza moim władaniem. Nie zatrzymam więc ani jednej chwili, nawet najdroższej. Wymknie się spod palców, spod powiek, a w końcu też – niepostrzeżenie – z pamięci. Nie powtórzy się. Ani jedna. Boję się więc straty, boję się bardzo, wiem. Jednak i czas ma swego Pana. Nie jest przecież zerwanym z łańcucha psem, siejącym postrach, skaczącym do gardła. Jest Jego pomysłem, Jego sługą. Jakie miał oblicze, gdy jeszcze nie szpecił, nie zabijał, nie niszczył? Gdy wszystko w nim dojrzewało, piękniało, nabierało blasku?

Myśl na dziś

Człowiek wyróżnia się tym, że troszczy się o cele, a nie tylko o potrzeby. (Abraham J. Heschel)

Czwartek 18 września 2008 r.


Katolicyzm - Mdr 4,7-15 (1J 2,12-17) • Ps 148 • Łk 2,41-52 - Św. Stanisława Kostki, zakonnika, święto, Józefa (k), Ireny (m)
Prawosławie - męcz. Atanazego Brzeskiego, męcz. Borysa, praw. Elżbiety, męcz. Gleba, męcz. Raisy, pror. Zachariasza

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. (Łk 2,50)

To jeszcze dziecko – tłumaczą – skąd miał to wiedzieć? Jezus podobnie: miał dopiero dwanaście lat. Skąd miał to wiedzieć? Skąd miał wówczas wiedzieć, że jest samotny? Skąd miał wiedzieć, że nikt nie zna Ojca, że nikt nie rozumie, czym jest Jego królestwo, że do nikogo nie dociera, jak przeraźliwa jest śmierć. Dopiero miał doświadczyć, że jest sam ze swoja tęsknotą za niebem, wrażliwością na cierpienie, przerażeniem otchłanią śmierci. Dopiero miał doświadczyć, że będzie musiał wszystko tłumaczyć – cierpliwe, stopniowo, dobierając słowa i obrazy. Skąd miał wiedzieć, jak samotnie jest być Bogiem pośród nas.

Myśl na dziś

Gdy w pogodzie ducha i wiernie powierzamy naszą wolność Panu, również i nasze dzieła mogą przynosić trwały owoc. (Benedykt XVI)

Piątek 19 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 15,12-20 • Ps 17 • Łk 8,1-3 - Św. Januarego, biskupa i męczennika, Teodora (bp)
Prawosławie - Wspomnienie cudu arch. Michała w Chonach, arch. Michała
Islam - Dzień Modlitwy

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. (Łk 8,1)

Tylko to. Nie trzeba było nic więcej. Wystarczyło, że żył, mówił prawdę, pocieszał, pomagał, przejmował się ludzkim nieszczęściem, dostrzegał piękno, nikomu nie złorzeczył. Wystarczyła jednoznaczność, łagodność, wolność, pokora, wierność Bogu. Wystarczyła gościnność ubogich, wdzięczność grzesznych, życzliwość obcych. Wystarczyło, że był bezbronny; większe powody nie są nam potrzebne, żeby zabić.

Myśl na dziś

Żyć w taki sposób, w jaki żył Jezus, jest prawdziwym błogosławieństwem. (Jean Vanier)

Sobota 20 września 2008 r.


Katolicyzm - 1 Kor 15,35-37.42-49 • Ps 56 • Łk 8,4-15 - Świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, kapłana, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, wspomnienie, Franciszka (z), Eustachego (m), Faustyny (m), Filipiny (m)
Prawosławie - Sobota przed świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Wigilia święta Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy; św. Jana, prep. Makarego, prep. Serapiona
Judaizm - Szabat, Selichot (dzień modlitw o przebaczenie; początek dęcia w róg barani)

Pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :.

A jak zmartwychwstają umarli? W jakim ukazują się ciele? O, niemądry! (1 Kor 15,35–36)

Wątpisz w życie wieczne, ponieważ nie umiesz sobie tego wyobrazić. Mnożysz w głowie możliwe wersje, ale żadna nie jest satysfakcjonująca, każda pozostawia wiele do życzenia. Znasz bowiem świetnie prawa fizyki i demografii. Wiesz, z jakich pierwiastków składa się ciało i ile osób się zmieści na metrze kwadratowym. Chcesz poznać kolejne prawo wszechświata… – by je wykorzystać albo je pokonać, by je zgłębiać albo kwestionować. Nie ma takiego prawa. Jest pusty grób; jest obietnica i nadzieja; jest Bóg – Pan fizyki, demografii i twojego życia. Bóg, który wskrzesił Jezusa.

Myśl na dziś

Wiara to właściwie akceptacja tego, że możemy być sprowadzeni z drogi inna myślą niż nasza własna. (Jean Lafrance)
oceń artykuł Pobieranie..