Miliony pielgrzymów w Karbali z okazji święta Arbain

Szyickie święto Arbain rozpoczęło się w czwartek o zmierzchu. Z tej okazji do irackiej Karbali przybyły miliony pielgrzymów. Oddają oni część pochowanemu tam imamowi Husajnowi, centralnej postaci szyickiego kultu.

Arbain to święto kończące 40-dniowy okres żałoby, który zaczyna się dziesiątego dnia islamskiego miesiąca Muharram, czyli w rocznicę bitwy pod Karbalą stoczonej 10 października 680 r. (10 muharrama 61 roku kalendarza islamskiego). W bitwie tej zginął imam Husajn ibn Ali, syn czwartego kalifa i wnuk muzułmańskiego proroka Mahometa. Rocznica jego śmierci to święto Aszury.

Obchodzenie żałoby po zmarłym i odwiedzanie jego grobu w 40. dzień po rocznicy jego śmierci jest powszechną tradycją muzułmańską. Ponieważ Husajn ibn Ali uznawany jest przez szyitów za drugiego imama, który poniósł męczeńską śmierć w imię wiary i obrony rodziny proroka Mahometa, to żałoba po nim zajmuje centralne miejsce w szyickich obrządkach religijnych.

Szyici traktują pielgrzymkę do Karbali z okazji Arbainu jako swój obowiązek religijny, podobny do ogólnomuzułmańskiego odbywania pielgrzymki do Mekki, tzw. hadżdżu, w ostatnim miesiącu islamskiego kalendarza. Statystyki wskazują, że w ostatnich latach w pielgrzymkach z okazji Arbainu uczestniczy więcej osób niż w hadżdżu. W 2016 r. w okresie Arbainu Karbalę odwiedziły 22 mln osób.

Przygotowania do Arbainu zaczynają się co najmniej kilka lub kilkanaście dni wcześniej. Pielgrzymi wyruszają wówczas do Karbali obwieszeni szyickimi flagami ozdobionymi wizerunkiem imama Husajna i sloganami na jego cześć, często śpiewając szyickie pieśni religijne. Na trasie ich przemarszu ustawiane są stoiska z darmowym wyżywieniem, a między Nadżafem, szyicką stolicą Iraku, a Karbalą znajdują się liczne schroniska, w których zmierzający do mauzoleum imama Husajna mogą bezpłatnie przenocować. W tym czasie pielgrzymi odwiedzają również inne irackie sanktuaria szyickie w Bagdadzie, Samarze i Nadżafie.

Islamscy fundamentaliści sunniccy, w szczególności związani z al-Kaidą lub Państwem Islamskim, co roku usiłują dokonać zamachu na pielgrzymów. W 2016 r. kilka dni po Arbainie eksplozja ciężarówki wypełnionej materiałami wybuchowymi w okolicach miejscowości Al-Hilla spowodowała śmierć co najmniej 125 pielgrzymów, głównie Irańczyków. Zamachu dokonało Państwo Islamskie.

Szyici i sunnici to dwa główne nurty w islamie. Podział nastąpił tuż po śmierci Mahometa w związku z różnicą zdań dotyczącą sukcesji po islamskim proroku. Szyici opowiedzieli się po stronie potomków Mahometa, podczas gdy sunnici poparli kalifów z nowej dynastii Umajjadów. To właśnie drugi kalif z tej dynastii tj. Jazid I dokonał rzezi imama Husajna, jego rodziny i zwolenników pod Karbalą.

Obecnie szyici stanowią większość mieszkańców m.in. Iranu i Iraku. Sunnici stanowią jednak większość wyznawców islamu, licząc prawdopodobnie około 1,5 mld osób. Szyitów jest około 200 mln.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg