Uczestniczyć w dziele stworzenia? Czy to możliwe? Tak, w programie edukacyjnym "Na ścieżkach wiary".
– Wykorzystując możliwości interaktywnego kina Cinema Park Orange, staramy się przybliżyć młodym widzom historię chrześcijaństwa, zabrać ich w wirtualną podróż śladami Jezusa Chrystusa, pokazać cud stworzenia świata, a także pomóc zrozumieć wybrane teksty z Pisma Świętego – deklaruje Monika Wolska.
– Mówimy im o chrześcijaństwie jako religii, ale także jako źródle wartości i postaw moralnych, na których opiera się nasza kultura – dodaje. – Program powstaje we współpracy z firmą izraelską, która produkuje dla nas filmy, natomiast konsultację teologiczno-merytoryczną zapewnia Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Warszawie. Zajmował się tym ks. dr Marek Przybylski. W sali trójwymiarowej chcieliśmy pokazać życie Jezusa, więc konsultanci z kurii pomogli nam wybrać te momenty z życia Jezusa, które z punktu widzenia dzieci uczących się religii w szkołach są najważniejsze. Zostały one zmontowane w Izraelu i przesłane nam do akceptacji. Mogliśmy, po konsultacjach, usunąć lub dodać nowe materiały. Następnie zdubbingowaliśmy oryginalną wersję angielską.
Interaktywna podróż
Program „Na ścieżkach wiary” rozgrywa się w sześciu salach. Każda prezentuje co innego. W sali 3D oglądamy film o życiu Jezusa Chrystusa i miejscach, w których nauczał. Widzimy, jak wyglądają dziś i, dzięki animacji komputerowej, dwa tysiące lat temu. To prawdziwa trójwymiarowa podróż od Betlejem i Nazaretu, przez Galileę, aż po Jerozolimę. Sala Muzyki na przykładzie trzech pieśni pokazuje wzajemne przenikanie się wiary i muzyki. Tu dzieci mogą śpiewać, aktywnie włączając się do prezentacji. W Sali Ruchu widzowie oglądają krótki film na temat stworzenia świata. Wszystko to na ruchomych fotelach, a całość uzupełniają dodatkowo efekty; wiatr, zapach, nawet woda. Natomiast przejście do Sali Wyobraźni to powrót do tradycyjnej nauki.
Dzieci stają się uczestnikami słuchowiska o ludziach, którzy swoim postępowaniem udowodnili, że czynienie dobra to budowanie lepszego świata dla nas wszystkich. W Sali Inspiracji dowiadują się, w jaki sposób dobro czynić, jak się nim dzielić i dlaczego warto to robić. Natomiast w Sali Interakcji każdy uczestnik otrzymuje pilota i odpowiada na wyświetlane na ekranie pytania dotyczące tradycji świątecznych, świąt kościelnych, symboli wiary oraz historii Kościoła. Dzieci nie tylko się bawią, ale także pogłębiają i systematyzują swoją wiedzę.
Uczestnicy mogą dowolnie przemieszczać się między salami, bo we wszystkich prezentacja odbywa się równolegle. Jedni zaczynają od Sali 3D, inni od Sali Muzyki. Cały program trwa około trzech godzin. Zdaniem katechetek, które wzięły udział w specjalnej, przedpremierowej prezentacji programu „Na ścieżkach wiary”, bawiąc i ucząc, doskonale uzupełnia on treści przekazywane dzieciom na lekcjach religii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…