Pod hasłem „Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny” 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony IX Dzień Islamu.
To inicjatywa wyjątkowa w całej Europie – podkreśla ks. Adam Wąs, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Zwraca też uwagę, iż wzrasta zainteresowanie spotkaniami, które pozwalają polskim katolikom i muzułmanom poznać się nawzajem. Jego zdaniem spotkania te „sprzyjają budowaniu wzajemnego szacunku oraz pokazują, jak wiele łączy wyznawców obu tych religii”.
W specjalnym oświadczeniu wydanym przed IX Dniem Islamu, obaj współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – ks. Adam Wąs SVD oraz Artur Konopacki – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej przypominają, że rodzina ma ogromną wartość dla muzułmanów i katolików. „W obu religiach jej podstawą jest małżeństwo, którego celem jest przekazanie życia, stworzenie silnych podstaw struktur społecznych, ochrona moralności oraz kształtowanie więzi duchowych między małżonkami”.
Współprzewodniczący Rady zapewniają też, że swoje myśli modlitwy kierują także ku cierpiącym rodzinom na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Strefie Gazy. „Podobnie jak cały świat, członkowie Rady z przerażeniem obserwują narastającą spiralę przemocy, którą należy przerwać dla dobra rodziny i przyszłych pokoleń na tych terenach” – napisali w swoim oświadczeniu.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.
Strona internetowa Rady znajduje się pod adresem: http://www.rwkm.pl
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…