Hanower: Synagoga w kościele

Od kilku dni była hanowerska, ewangelicka świątynia Gustawa Adolfa nie jest już kościołem, a synagogą.

Powstały w 1968 roku budynek sakralny został za blisko 3,5 miliona euro przebudowany, wyremontowany i obecnie mieści się w nim synagoga wraz z gminnym centrum Ez Chaim.

Jak podaje „Hamburger Abendblatt“, przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Charlotte Knobloch, decyzję o przejęciu budynku nazwała delikatną, ale i odważną. Coś, co było jeszcze nie taka dawno nie do pomyślenia, teraz stało się faktem, dzięki temu zaś na nowo ożywi się dialog między chrześcijanami i żydami.

Prócz synagogi w pomieszczeniach centrum Ez Chaim znalazło się także miejsce na bibliotekę, salę sceniczną, punkt informacji, centrum dla młodzieży, biura, dwa mieszkania, kawiarnię i przedszkole.

Dziennikarze „Nordwest-Zeitung“ zwrócili natomiast uwagę na fakt, iż obecni wyznawcy judaizmu w Hanowerze to głównie żydzi, którzy przybyli do Niemiec z Europy Wschodniej. II wojnę światową przeżyło zaledwie 20 hanowerskich żydów – dziś gmina liczy 600 wyznawców. To dzięki przybyszom ze wschodu nasza religia znów ma w Niemczech przyszłość – stwierdziła Charlotte Knobloch.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.