Chociaż różnice, które zgłębiamy w dialogu międzyreligijnym mogą niekiedy wydawać się przeszkodami, nie powinny one rzucać cienia na wspólne poczucie respektu i szacunku dla tego co powszechne, absolutne i dla prawdy, nakazującej ludziom religijnym, aby nade wszystko rozmawiali ze sobą... - Benedykt XVI



Pokój w Krakowie
Jacek Dziedzina

Świat jest mały. Tej banalnej prawdy doświadczył Kraków w ciągu trzech dni Kongresu dla Pokoju „Ludzie i religie”. Nie tylko świat jest mały, ale też całą ludzkość łączy więcej niż jesteśmy w stanie dostrzec na co dzień.

Przywykliśmy patrzeć na innych raczej przez pryzmat tego, co nas dzieli. Nasze myślenie i mówienie o drugim człowieku wyznaczają najczęściej różnice: zarówno te faktyczne i nieuniknione, jak i konstruowane przez naszą niechęć, uprzedzenie i podejrzliwość. Ten mechanizm działa podobnie w rodzinie, wobec sąsiadów, kolegów w pracy, polityków, jak i wobec innych narodowości i przedstawicieli różnych religii, a często nawet wobec współwyznawców. Tymczasem, choć nie musimy lub po prostu nie możemy podzielać niektórych poglądów i postaw, nic nie stoi na przeszkodzie, by ze sobą rozmawiać i współpracować tam, gdzie to możliwe.

Podstawowym polem do działania ludzi wierzących jest pokój na świecie. Z tego przekonania wyrósł „duch Asyżu”: od pierwszego spotkania w 1986 roku z inicjatywy Jana Pawła II, po zakończony we wtorek krakowski kongres – z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza. Więcej:.




Asyż w Krakowie: Apel o pokój

My, kobiety i mężczyźni z różnych religii, siedemdziesiąt lat od wybuchu drugiej wojny światowej, spotkaliśmy się w historycznym mieście Krakowie: by modlić się, prowadzić dialog, rozwijać humanizm pokoju. Oddajemy hołd pamięci Jana Pawła II, syna tej ziemi. Był on nauczycielem dialogu i niestrudzonym świadkiem świętości pokoju, potrafiącym ofiarować światu wizję w trudnych czasach: Ducha Asyżu.

Duch ten unosił się nad wieloma pokojowymi przemianami na świecie. I tak dwadzieścia lat temu, w 1989 roku, Polska i blok wschodni odnalazły swoją wolność. Właśnie we wrześniu ’89, w Warszawie, ludzie z różnych religii, zgromadzeni przez Wspólnotę Sant’Egidio, z mocą zadeklarowali swoją miłość dla pokoju: „Nigdy więcej wojny!”. Pozostaliśmy wierni temu duchowi, pomimo że w minionych latach zbyt wielu uwierzyło, iż przemoc i wojna mogą rozwiązać problemy i konflikty naszego świata... Więcej:.




Religie a wartość życia

Wszystkie religie i tradycje duchowe na świecie winny spotkać się na drodze obrony życia, by odkryć bogactwo jego wartości – mówił bp Jean-Marie Bala z Kamerunu.

Przedstawiciele różnych religii spotkali się w klasztorze ojców franciszkanów w Krakowie, by dyskutować na temat stosunku religii do wartości życia. Panel odbył się w ramach Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

W panelu „Religie a wartość życia” uczestniczyli przedstawiciele katolików, żydów, buddystów i muzułmanów. Dyskusję prowadził bp Jean-Marie Bala z Kamerunu, który powiedział, że takie debaty to okazja do spotkania różnych tradycji duchowych, które mogą i powinny zjednoczyć się dla sprawy ochrony życia. Więcej:.




Dialog naszą naturalną potrzebą

- Dialog jest naszą naturalną potrzebą - przekonywali uczestnicy panelu dyskusyjnego w ramach trwającego w Krakowie Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”.
W spotkaniu zatytułowanym „Dialog wiary i kultury”, w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, wzięli udział m.in. Cemal Usak z Turcji, Gregorios III Laham - grekokatolicki patriarcha z Libanu i polski biznesmen Aleksander Gudzowaty. Więcej:.




Powstrzymać ducha nienawiści

Kardynał Kasper potwierdza zaangażowanie Kościoła Katolickiego w dzieło pojednania i tworzenie dialogu: „Powstrzymać ducha nienawiści”.

"Pokój między narodami musi rozpocząć się pokojem miedzy religiami.” To zaangażowanie, potwierdzone przez Kardynała Waltera Kaspera, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wystąpieniu inaugurującym XXIII Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”, zatytułowany „Duch Asyżu w Krakowie”, zorganizowanym w polskim mieście przez Wspólnotę Świętego Idziego i Archidiecezję Krakowską w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.(...)

„Jesteśmy dopiero na początku drogi, która prowadzi do wykorzenienia dawnego braku zrozumienia, głębokiej nieufności i niesłusznych przesądów” – stwierdził kardynał odpowiedzialny w Watykanie za tworzenie jedności chrześcijan; następnie dodał: „Sceptykom i wrogom dialogu odpowiadamy, że Kościół katolicki wszedł definitywnie i podąża tą drogą.” Więcej:.








«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg