Podczas gdy od dwóch lat liczba styczniowych spotkań ekumenicznych zmniejszyła się o połowę, dwukrotnie wzrosła liczba spotkań z muzułmanami. Znak czasów?
Co roku, z chrześcijanami różnych wyznań, w Tygodniu Modlitw o Jedność spotykamy się na modlitwie co najmniej dziesięciokrotnie. W tym roku będziemy mieli okazję dwa razy, podczas modlitwy o pokój, spotykać się także z wyznawcami islamu, którzy stanowią 0,06 proc. społeczeństwa. To daje do myślenia.
W Bobolanum z Turkami
Ogólnopolskie obchody IX Dnia Islamu tradycyjnie odbędą się w Warszawie dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, czyli 26 stycznia. Temat tegorocznego spotkania brzmi: „Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny”. Ale dzień wcześniej, w niedzielę o godz. 16.00, pod tym samym tytułem odbędzie się spotkanie z muzułmanami z Turcji w auli Bobolanum przy ul. Rakowieckiej (wejście od ul. św. Andrzeja Boboli) – miejscu, gdzie takie modlitwy odbywały się kilka lat z rzędu. Organizatorami niedzielnego spotkania są: sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Dunaj Instytut Dialogu i Fundacja D.O.M., której prezes, Zbigniew Bielecki, był inicjatorem wprowadzenia w życie Kościoła katolickiego odrębnego Dnia Islamu. I to on, po przywitaniu gości przez o. Krzysztofa Ołdakowskiego SJ, rektora jezuickiej uczelni, dokona wprowadzenia do spotkania, podczas którego będą czytane i komentowane Koran i Biblia. Następnie odbędzie się modlitwa o pokój oraz przekazanie znaku pokoju wśród uczestników spotkania. Na koniec przewidziano prezentację religii i kultury islamu przygotowaną przez fundację Mevlana oraz degustację potraw tureckich.
Na Pradze
Organizatorem głównych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu Polski. Jego przewodniczącym jest biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Tym razem jednak główne spotkanie chrześcijan i muzułmanów odbędzie się w budynku dawnej kurii biskupiej diecezji warszawsko-praskiej (ul. Floriańska 3).
– Dzień Islamu służy wzajemnemu poznaniu się, budowaniu szacunku, odnajdywaniu wspólnych wartości w obu religiach, przełamywaniu stereotypów – wylicza w rozmowie z KAI Agata Skowron-Nalborczyk z zarządu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. – Muzułmanie – ponieważ są mniejszością religijną; stanowią zaledwie 0,06 proc. społeczeństwa polskiego – bardzo cenią sobie ten dzień, traktują to jako dowartościowanie i dostrzeżenie swojej religii. Ze swojej strony muzułmanie również podejmują inicjatywy mające na celu zbliżenie z chrześcijanami. Między innymi w czerwcu zapraszają do Kruszynian na modlitwy o pokój i wtedy to chrześcijanie są gośćmi w meczecie.
Pomódlmy się z muzułmanami
Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 26 stycznia o godzinie 17.00. W programie zaplanowano m.in. czytanie nawiązujących do tematu IX Dnia Islamu fragmentów z Pisma Świętego i z Koranu oraz dyskusję panelową na temat małżeństwa i rodziny. Poprzedzi ją dwugłos chrześcijańsko-muzułmański „Małżeństwo i rodzina wobec zagrożeń w dzisiejszym świecie”. Zostanie odmówiona dua – muzułmańska modlitwa spontaniczna oraz modlitwa wiernych zakończona modlitwą „Ojcze nasz”. Uczestnicy spotkania przekażą sobie znak pokoju i wezmą udział w agapie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…