Jednym z najbardziej fascynujących aspektów dialogu pomiędzy nauką i religią jest fakt, że temat ten zwrócił na siebie uwagę bardzo różnych autorów, przedstawicieli odległych od siebie dziedzin. Niektórzy spośród autorów najbardziej interesujących rozważań z tej dziedziny zaczęli swe kariery naukowe w dziedzinie nauk przyrodniczych...
Wyobraźmy sobie na przykład, że w owych pierwszych trzech krytycznych minutach, kiedy potężna nuklearna struktura świata formowała się – jako stosunek jednej części wodoru do trzech helu – warunki były inne. Gdyby proces przebiegał nieco szybciej, wszystko stałoby się helem; jak wówczas bez wodoru mogłaby powstać tak niezbędna do życia woda?
Wymieniwszy dowody wskazujące na konieczność idealnego do¬strojenia różnych własności świata fizycznego, Polkinghorne stwierdza, że tego rodzaju dociekania uzasadniają chrześcijańską wiarę w Boga. Wiara ta nie wynika z nich w sposób konieczny; są one jednak zgodne z wiarą i prowadzą do ważnych oraz niepokojących pytań, które może w swej argumentacji wy¬korzystać religijny apologeta.
Położywszy w ten sposób fundament pod dziedzinę, którą można by nazwać „ogólną apologetyką teistyczną” (starającą się w sposób ogólny wykazać istnienie jakiegoś boskiego bytu), Polkinghorne przechodzi do stwierdzenia, że owo ogólne pojęcie boskiego bytu należy uzupełnić odniesieniem do specyficznej treści objawienia chrześcijańskiego. Poświęciwszy kilka rozdziałów swej książki Istnienie świata przeglądowi argumentów przemawiających za istnieniem Boga, zauważa:
Dociekania w rodzaju tych o jakich mówiliśmy w poprzednich rozdziałach skłoniłyby mnie, jak sądzę, do przyjęcia światopoglądu teistycznego. Same z siebie mogłyby mnie one doprowadzić tylko dotąd i nie dalej. Przyczyna, dla której przyjmuję wiarę wspólnoty chrześcijańskiej leży w pewnych wydarzeniach, które miały miejsce w Palestynie blisko dwa tysiące lat temu.
***
NAUKA I RELIGIA
Alister McGrath
stron: 324
WAM Kraków 2009
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…