W weekend startuje "Simcha"

W tym roku mija dwadzieścia lat odkąd został stworzony we Wrocławiu jeden z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. Organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program.

Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie wspólne radosne świętowanie oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury ma być najważniejsze podczas tej jubileuszowej edycji. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 2-8 czerwca w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Początek Festiwalu Kultury Żydowskiej we Wrocławiu sięga 1999 roku. Pierwsze edycje imprezy odbywały się pod nazwą Spotkań z Kulturą Żydowską (Festiwal Kultury Żydowskiej "Simcha" funkcjonuje od 2005 r.). Tegoroczna, dwudziesta edycja wydarzenia będzie okazją do spotkania z Karoliną Szykier-Koszucką, inspiratorką oraz do 2008 r. dyrektorem organizacyjnym festiwalu, oraz pozostałymi założycielami: Stanisławem Rybarczykiem i Jerzym Kichlerem (2 czerwca, 19:00 Narodziny "Simchy": spotkanie z założycielami, Synagoga Pod Białym Bocianem, wstęp wolny).  Będzie można posłuchać wspomnień o początkach imprezy, która nie tylko integruje wrocławską społeczność, podkreśla atuty różnic kulturowych i różnorodność Wrocławia, ale również edukuje oraz promuje otwartość i tolerancję.

Wspólne świętowanie jubileuszu umożliwi bogaty program. Dni od 2 do 8 czerwca to świetna okazja do zatrzymania się na chwilę w codziennym biegu, wspólnego bycia razem i odkrywania okazji do cieszenia się nawet z najprostszych rzeczy takich jak przygotowanie posiłku. Zaplanowano warsztaty kulinarne przybliżające uczestnikom tajniki kuchni żydowskiej i współczesnej kuchni izraelskiej, które poprowadzi rebecyn Danielle Chaimovitz Basok (3 czerwca, od 14.30 w Stołówce Gminy Żydowskiej, udział płatny: 25 zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl). Warsztaty poprzedzi otwarty dla wszystkich wykład rebecyn pt. "Podroż poprzez kuchnię izraelską" (3 czerwca o 13:00, Szul, wstęp wolny).

W ramach festiwalu nie zabraknie oczywiście spotkań muzycznych. W Synagodze Pod Białym Bocianem wystąpią: Klezmafour, The Libyans, Mamalör, Sztetl i Dorota Helbin z zespołem. Będą wystawy i pokazy filmów (projekcje filmowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy od 3 do 7 czerwca o 23.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem, wstęp wolny).

W tym roku podczas festiwalu obejrzymy także aż cztery ciekawe wystawy. Warto odwiedzić Galerię Platon (ul. Krupnicza 13), by zobaczyć wystawę "Klimaty Jeruzalem - fotografie Maxa Meira Mroza" (wernisaż 3 czerwca o 18:30, wstęp wolny). Także w niedzielę 3 czerwca, która jest jednocześnie festiwalowym Dniem Izraela, organizatorzy zapraszają o 15.30 na wernisaż wystawy "Wkład Żydów Polskich w Rozwój Izraela", na którym wykład pt. "Nielegalna emigracja Żydów Polskich do Izraela po II wojnie światowej" wygłosi Jerzy Kichler (wykład i wystawa w siedzibie TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny). Kolejna ekspozycja zostanie otwarta w poniedziałek 4 czerwca. Wystawa "Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady" jest przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (wernisaż 4 czerwca o 17.30 w NFM, wstęp wolny). 5 czerwca w "Recepcji" (ul. Ruska 46) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. "Świat utracony. Żydzi Polscy - fotografie z lat 1918-1939" przygotowanej przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Rozpocznie go o 18.30 wykład Teresy Śmiechowskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego (wstęp wolny).

Bardzo ciekawie zapowiada się też niecodzienna możliwość zwiedzenia wystawy stałej w Muzeum Miejskim we Wrocławiu - Żydowskimi Śladami w 1000-letnim Wrocławiu. Oprowadzać będzie Renata Wilkoszewska-Krakowska. Wstęp jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona (obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl). Zwiedzanie odbędzie się 6 czerwca o 15:30.

Oprócz tego odbędą się otwarte warsztaty tradycyjnego tańca żydowskiego (od 3 do 7 czerwca codziennie o 21.30 poprowadzi na dziedzińcu Synagogi Marta Koronkiewicz) i nauki języków: hebrajskiego, jidysz, ladino (szczegóły w programie na www.sichmacha.art.pl, wstęp wolny).

W niedzielę 3 czerwca (od 10.00 do 21.00) na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem i Promenadzie Staromiejskiej (Bulwar Tadka Jasińskiego) odbędzie się Jarmark Żydowski . Czekać tam będą wystawcy i restauratorzy oferujący żywność koszerną, produkty ekologiczne, rękodzieło, sztukę, zabawki, ubrania, pamiątki i kosmetyki z minerałami z Morza Martwego. W ramach Jarmarku od 11.00 na Bulwarze Tadka Jasińskiego odbędzie się także "Simcha dzieciom: dzieciniec", czyli warsztaty i zabawy z międzynarodowymi animatorami ze Stowarzyszenia "Tratwa".

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się także spacery z przewodnikiem. Jeden z nich będzie wspólną wyprawą rowerową z Jerzym Kichlerem śladami Przewodnika po Żydowskim Wrocławiu (7 czerwca 18.00, udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl) a drugi wędrówką z Anną Nienartowicz Szlakiem Żydowskich Kobiet Breslau i Wrocławia (7 czerwca 16.00, udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl) .

Festiwal "Simcha" dba o to, by przypominać historię, edukować, pozwalać poznać i zrozumieć różnorodność żydowskiej kultury. Jest to równie ważne dla żyjącej tutaj mniejszości żydowskiej, jak i dla pozostałych mieszkańców miasta – ich sąsiadów. Podczas festiwalowych dni wielokrotnie będzie okazja do wysłuchania interesujących wykładów czy włączenia się do dyskusji.

Wyjątkowym wydarzeniem z okazji 20-lecia "Simchy" będzie także Dzień z rabinami. W środę 6 czerwca we Wrocławiu spotkają się rabini reprezentujący trzy różne rodzaje judaizmu. Z Warszawy przyjedzie rabinka Małgorzata Kordowicz reprezentująca ruch konserwatywny (spotkanie o 17.00 w Stołówce, wstęp wolny) oraz rabin Stas Wojciechowicz będący przedstawicielem ruchu reformowanego w judaizmie (spotkanie o 16.00 w Szulu, wstęp wolny). Wrocław będzie zaś reprezentował rabin David Basok (judaizm ortodoksyjny). Wszyscy troje o 18.00 wezmą udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym kondycji i przyszłości judaizmu w Polsce, który poprowadzi Jerzy Kichler (członek Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu).

Ponadto, jak co roku, można będzie uczestniczyć w tradycyjnych wydarzeniach życia żydowskiego, takich jak przygotowania do Szabatu - Biała Noc, którą prowadzi rabin David Basok rozpocznie się 7 czerwca o 23.00 (udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl).

Szczegóły na stronie www.simcha.art.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg