Simcha - radosny festiwal kultury żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha odbywający się we Wrocławiu od dwudziestu jeden lat jest jednym z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie wspólne radosne świętowanie oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury jest hasłem przewodnim tej imprezy.

W tym roku Simcha zacznie się już w sobotę (1 czerwca) wyjątkowym wydarzeniem plenerowym. Od 10.00 do 14.00 na Wyspie Piasek będzie można wziąć udział w Śniadaniu Izraelskim, pełnym nie tylko kulinarnych atrakcji. O to, żeby wrocławianie poznali smaki inspirowane kuchnią Tel Awiwu zadba na miejscu Jaffa Bar & Market. Podczas wydarzenia zagra zespół Di Galitzyaner Klezmorim – Galicyjscy Klezmerzy. Będzie można usłyszeć także opowieści o kuchni izraelskiej, które poprowadzi Mira Gawłowicz z Restauracji Sarah, natomiast tradycyjne opowieści żydowskie przedstawią Witold Podedworny z Oficyny Wydawniczej Atut i Stanisław Rybarczyk - dyrektor Festiwalu.

Simcha nie zapomniała także o Dniu Dziecka. Podczas Śniadania Izraelskiego dzieci będą mogły wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez międzynarodowy zespół animatorów ze Stowarzyszenia Tratwa. Niezależnie od wieku będzie można z kolei nauczyć się tańców żydowskich - warsztaty z muzyką "na żywo" poprowadzi Dorota Kapusta.

Także w sobotę, pierwszego dnia Festiwalu, czaka nas wyjątkowa możliwość uczestniczenia w projekcie Spotkanie z Żywymi Historiami (1 czerwca, 16.00-20.00, Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego). To unikatowa okazja do rozmowy twarzą w twarz z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Wrocławia i Dolnego Śląska. Uczestnicy spotkań będą mieli niebywałą szansę, by skonfrontować swoje wyobrażenia o codziennym życiu, religijnych obyczajach, skomplikowanych tradycjach czy niejasnej historii narodu żydowskiego w trakcie bezpośredniego spotkania z Żywą Historią. Kontakt z drugą osobą pozwoli na zadanie nawet z pozoru błahych, czy nieco prywatnych pytań. Spotkanie z Żywymi Historiami jest inspirowane wieloma podobnymi projektami organizowanymi zarówno w Polsce, jak i za granicą i ma na celu przyczyniać się do rozwoju edukacji z zakresu praw człowieka i różnorodności. Wymagane są wcześniejsze zapisy (zapisy@proarte.org.pl). Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich bez względu na wiek, ale proszą, by osobom poniżej 16 roku życia towarzyszył rodzic lub opiekun. Można zgłaszać się na spotkanie w grupach do czterech osób.

Kolejną wyjątkowo atrakcyjną nowością w programie jest nocna Silent Disco w rytmie izraelskim, która rozpocznie się w nocy z 1 na 2 czerwca o 00.30 w "Mleczarni" (bilety w cenie 10 zł będą do nabycia przed wejściem). Zagrają O.P.H.I.R z Izraela oraz DJ Ryan R z Wrocławia. Nowością w programie jest także Dzień Książki Żydowskiej (czwartek 6 czerwca). Będzie można m.in. przyjść na spotkanie z Michałem Arkusińskim, współtwórcą powieści graficznej "Edelman" oraz Justyną Tomaszewską, rzeczniczką prasową Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, które prowadzi dr Michał Wolski z Uniwersytetu Wrocławskiego (6 czerwca, 15.00, Cocofli, wstęp wolny), wysłuchać panelu o przekładach nowych antologii literatury żydowskiej: "Sztetl, szund, bunt i Palestyna. Antologia twórczości literackiej Żydów w Łodzi (1905-1939)" oraz "Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz" (6 czerwca, 16.00 Synagoga Pod Białym Bocianem/Mykwa, wstęp wolny), czy poznać serię "Żydzi. Polska. Autobiografia" (6 czerwca, 17.30, Synagoga Pod Białym Bocianem/Szul) i posłuchać dyskusji o tym, po co nam 27 tomów wspomnień żydowskich (dr hab. Joanna Lisek oraz prof. dr hab. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki UWr).

Ponadto niedziela 2 czerwca to w programie Simchy pełne atrakcji Święto Jerozolimy/Jom Jeruszalaim (warsztaty, wykład, spacer rowerowy, Jarmark Żydowski i koncert Yamma Ensemble - szczegóły na www.simcha.art.pl). Nowością jest również Dzień Polskich Synagog (wtorek, 4 czerwca) i Święto Synagogi Pod Białym Bocianem (środa, 5 czerwca), podczas którego odbędzie się m.in. o 17.00 panel dyskusyjny "Opowieść o odbudowie Synagogi Pod Białym Bocianem w latach 1996-2010" z udziałem Klary Kołodziejskiej, Bente Kahan, Anny Kościuk, Anatola Kaszena, Marka Mielczarka, Macieja Sygit, Macieja Wełyczko. Dyskusję poprowadzi Jerzy Kichler.

Również wieczorne Kino Simcha przyjęło w tym roku nieco inną formułę. Codziennie o 20.30 można bezpłatnie obejrzeć filmy rekomendowane i udostępnione przez klub filmowy Ambasady Izraela w Polsce. Seanse będą odbywać się w Mleczarni (piwnica) i będą poprzedzone wprowadzeniem przygotowanym przez Agatę Janikowską z Instytutu Kulturoznawstwa UWr. Wyjątkiem będzie środa 5 czerwca, kiedy to w ramach cyklu Kino Simcha zobaczymy projekcję materiałów archiwalnych dotyczących odbudowy Synagogi pod Białym Bocianem, do którego wprowadzenie wygłosi Jerzy Kichler.

Znakomitą okazją do radości jest obcowanie z muzyką wykonywaną na bardzo wysokim poziomie artystycznym, którą zapewnią codzienne (od 1 do 7 czerwca) wieczorne koncerty w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku na festiwalu wystąpią: Neoklez, Yamma Ensemble z Izraela, kantor Chaim Stern z Izraela z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka (koncert pamięci Leopolda Kozłowskiego), Mischpoke Klezmer Band z Niemiec, Symcha Keller z zespołem i z prapremierowym programem muzycznym oraz Piotr WojtasikK z programem „Jazz in the Synagogue”. Oba zagraniczne zespoły zagrają po raz pierwszy we Wrocławiu! Bilety na wszystkie koncerty są już w sprzedaży w serwisie ticketmaster.pl, salonach Empiku oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej ul. św. Antoniego 8, a także w dniu koncertu na dwie godziny przed jego rozpoczęciem. Warto się pośpieszyć!

Niemniejszą satysfakcję przyniesie z pewnością próba własnych sił podczas warsztatów m.in. tradycyjnego tańca żydowskiego (otwarte wieczorne warsztaty tańca od 2 do 7 czerwca codziennie o 21.30 poprowadzi na dziedzińcu Synagogi Dorota Kapusta). Do wyboru są także warsztaty językowe: hebrajski, jidysz i - nowość! - hebrajski biblijny (szczegóły w programie na www.simcha.art.pl, wstęp wolny) oraz warsztaty kulinarne 2 i 6 czerwca prowadzone przez rebecyn Danielle Chaimovitz Basok: "Smaki Izraela" (2 czerwca 15.00 - udział płatny: 25 zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl), "Dom ciepły jak chałka" (6 czerwca, 18.00 - udział płatny: 15zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl). Nowością są warsztaty winiarskie "Wina Izraela", które prowadzi sommelier Mirosław Lasota z Winiarni Zbawcy Win (wstęp płatny: 64 zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl) oraz bezpłatne warsztaty z szydełkowania "Szydełkujemy kipy" (2 czerwca, 12.00) prowadzone przez Olgę Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu z wprowadzeniem rabina Davida Basoka (Rabin Wrocławia i Dolnego Śląska) - udział bezpłatny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl.

Podczas tegorocznej Simchy zaprezentowane zostaną dwie ciekawe wystawy. Pierwsza z nich to "Bajgelman Ślady/Traces" - wystawa przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wernisaż z wykładem Joanny Podolskiej z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbędzie się 1 czerwca o 15.00 w siedzibie TSKŻ (ul. Świdnicka 28), wstęp wolny. Druga wystawa to specjalnie przygotowywana, nowa ekspozycja "90 lat Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu" autorstwa Jerzego Kichlera. Podczas wernisażu 5 czerwca o 16.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem usłyszymy wykład dr. Jerzego Kosa z Uniwersytetu Wrocławskiego, wstęp wolny.

W niedzielę 2 czerwca zdecydowanie nie można ominąć całodziennego (od 10.00 do 21.00), barwnego Jarmarku Żydowskiego na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem. Czekać tam będą wystawcy i restauratorzy oferujący żywność koszerną, produkty ekologiczne, rękodzieło, sztukę, zabawki, ubrania, pamiątki.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się także spacery z przewodnikiem. Simcha wraca do cieszącego się w zeszłym roku niezwykłym zainteresowaniem spaceru rowerowego z Jerzym Kichlerem (członek zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu). Tym razem uczestnicy wspólnej wyprawy rowerowej poszukają żydowskich śladów w północnej części Wrocławia. Wycieczka ruszy 2 czerwca o 14.00, udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl. Chętni, by zwiedzić z przewodnikiem Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Ślężnej powinni zarezerwować sobie czas w poniedziałek 3 czerwca o 15.00. Spacer poprowadzi Renata Wilkoszewska-Krakowska z Muzeum Miejskiego Wrocławia (udział bezpłatny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl).

Ponadto, jak co roku, można będzie uczestniczyć w licznych wykładach i panelach dyskusyjnych przybliżających dawne i współczesne życie Żydów w Polsce (szczegółów należy szukać w programie na www.simcha.art.pl). Simcha to także wyjątkowa okazja, by wziąć udział w tradycyjnych wydarzeniach życia żydowskiego, takich jak warsztaty przygotowania do Szabatu - Biała Noc, którą prowadzi rabin David Basok rozpocznie się 6 czerwca o 22.30 (udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl). Odbędzie się także - już tradycyjnie - spotkanie z rabinem Davidem Basokiem, podczas, którego będzie można zatać każde nurtujące nas pytanie dotyczące judaizmu i żydowskiego życia (spotkanie pt. "Pytania i odpowiedzi. Wszystkie pytania są koszerne", 7 czerwca, 16.30 w Szulu, wstęp wolny). Udział można wziąć również w otwartym dla wszystkich nabożeństwie Kabalat Szabat na powitanie Szabatu. Na zakończenie Festiwalu chętni mogą także uczestniczyć w kolacji szabatowej organizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, która odbędzie się 7 czerwca o 20.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem (bilety w cenie 50 zł do kupienia w biurze Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Włodkowica 9, 2 piętro).

Na większość wydarzeń odbywających się w ramach 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha wstęp jest bezpłatny. Szczegółowych informacji o programie oraz o biletach na koncerty, warsztaty kulinarne, winiarskie i kolację szabatową należy szukać na www.simcha.art.pl.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Fundacji Koreta.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |