Przed rozpoczęciem w poniedziałek wieczorem żydowskiego święta Paschy izraelskie władze ograniczyły dostęp do Wzgórza Świątynnego (Meczetów) w Jerozolimie i ze względów bezpieczeństwa zamknęły do 6 kwietnia ruch dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu.
Święto Paschy (hebr. Pesach) kończy się 5 kwietnia.
Decyzje w sprawie restrykcji wobec Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, zwykle nakładanych podczas świąt żydowskich, podjęto, gdy w niedzielę na szczycie w libijskiej Syrcie przywódcy arabscy uzależnili wznowienie dialogu izraelsko-palestyńskiego od całkowitego zaprzestania kolonizacji przez Izrael terytoriów okupowanych, w tym wschodniej części Jerozolimy, zamieszkanej tradycyjnie przez Arabów.
Dostęp do Wzgórza Meczetów ograniczono dla Palestyńczyków powyżej 50. roku życia mających status stałych rezydentów, co wyklucza mieszkańców Zachodniego Brzegu - oświadczył rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.
Wzgórze Meczetów będzie również zamknięte dla odwiedzających niemuzułmanów, lecz pozostanie otwarte dla kobiet - dodał rzecznik, nie precyzując, do kiedy ograniczenia te będą obowiązywały.
Na Wzgórzu Meczetów, które jest dla muzułmanów trzecim po Mekce i Medynie najważniejszym sanktuarium islamu, znajdują się dwa święte meczety: Al-Aksa i Meczet Skały. Wzgórze Świątynne jest również najświętszym miejscem dla Żydów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…