Ograniczono dostęp do Wzgórza Świątynnego

Przed rozpoczęciem w poniedziałek wieczorem żydowskiego święta Paschy izraelskie władze ograniczyły dostęp do Wzgórza Świątynnego (Meczetów) w Jerozolimie i ze względów bezpieczeństwa zamknęły do 6 kwietnia ruch dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Święto Paschy (hebr. Pesach) kończy się 5 kwietnia.

Decyzje w sprawie restrykcji wobec Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, zwykle nakładanych podczas świąt żydowskich, podjęto, gdy w niedzielę na szczycie w libijskiej Syrcie przywódcy arabscy uzależnili wznowienie dialogu izraelsko-palestyńskiego od całkowitego zaprzestania kolonizacji przez Izrael terytoriów okupowanych, w tym wschodniej części Jerozolimy, zamieszkanej tradycyjnie przez Arabów.

Dostęp do Wzgórza Meczetów ograniczono dla Palestyńczyków powyżej 50. roku życia mających status stałych rezydentów, co wyklucza mieszkańców Zachodniego Brzegu - oświadczył rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Wzgórze Meczetów będzie również zamknięte dla odwiedzających niemuzułmanów, lecz pozostanie otwarte dla kobiet - dodał rzecznik, nie precyzując, do kiedy ograniczenia te będą obowiązywały.

Na Wzgórzu Meczetów, które jest dla muzułmanów trzecim po Mekce i Medynie najważniejszym sanktuarium islamu, znajdują się dwa święte meczety: Al-Aksa i Meczet Skały. Wzgórze Świątynne jest również najświętszym miejscem dla Żydów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.